Artykuły na temat: "kobieta w ciąży"

Ciężarna w pracy. Jakie ma szczególne uprawnienia?

19 stycznia 2020 r.

Pracująca ciężarna objęta jest szczególną ochroną oraz uprawnieniami. Dotyczą one m.in. limitowania czasu pracy, szczególnej ochrony stosunku pracy oraz zakazu wykonywania prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.

Urlop macierzyński. Ile wynosi i kiedy przysługuje?

18 stycznia 2020 r.

W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie kobiecie przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni. Część urlopu może wykorzystać ojciec dziecka (czasem także członek najbliższej rodziny). Urlop macierzyński jest obowiązkowy i płatny (100 procent podstawy wymiaru).

Ocena badań pacjentki w ciąży musi być staranna

9 stycznia 2020 r.

Niestaranna ocena badania KTG skutkująca zaniechaniem dalszej diagnostyki ciąży w szpitalu oraz odesłanie pacjentki tuż przed porodem do lekarza prowadzącego jest poważnym błędem lekarskim, za który ginekologowi należy się kara – orzekł Sąd Najwyższy.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Rząd przyjął projekt ustawy

17 grudnia 2019 r.

Zagwarantowanie kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do najczęściej stosowanych przez nie leków – to główne założenie projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Wykaz leków znajdzie się w obwieszczeniu refundacyjnym ministra zdrowia.

Warszawa: Bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla nastolatków

5 listopada 2019 r.

Planujemy w Warszawie zaszczepić przeciw wirusowi HPV wywołującemu m.in. raka szyjki macicy połowę populacji dwunastolatków, czyli około 9 tys. dzieci rocznie – poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Program będzie realizowany w ciągu trzech najbliższych lat.

Choroba nie ogranicza macierzyńskiego

3 października 2019 r.

Kobieta w zaawansowanej ciąży, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, może skorzystać z urlopu przed porodem. Zatrudniający nie może go odmówić.

Jak obliczyć dodatek wyrównawczy za część miesiąca?

28 kwietnia 2019 r.

Ciężarna pracownica została przeniesiona do lżejszej pracy ze względu na zagrożenia występujące na zajmowanym przez nią stanowisku. Jest zatrudniona na 3/4 etatu. Przesunięcie kadrowe nastąpiło 9 kwietnia. Na swoim dotychczasowym stanowisku pracownica otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3250 zł oraz premię stanowiącą 12 proc. stawki miesięcznej. Nowe zajęcie jest niżej płatne. Wynagrodzenie wynosi 2700 zł, bez dodatków. Jak obliczyć wynagrodzenie za kwiecień?

Ustawa "dostępność plus" trafi do Sejmu przed wakacjami

11 lutego 2019 r.

 Ustawę "dostępność plus" chcemy przeprowadzić przez Sejm jeszcze przed wakacjami - powiedział w poniedziałek w Polsat News minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Około połowa z czterdziestu działań w ramach tego programu, już została uruchomiona - dodał.