Artykuły na temat: "farmacja"

Maska masce nierówna, czyli różnice między wymogami

12 maja 2020 r.

W dobie epidemii koronawirusa stałe zapotrzebowanie na maski ochronne powoduje, że na rynku pojawiają się różnej jakości produkty, a użytkownicy często nie wiedzą, jak upewnić się, które rzeczywiście zapewnią im właściwą ochronę.

Koronawirus w Polsce: Źle przechowywane leki mogą szkodzić

18 marca 2020 r.

W związku z możliwością odbywania kwarantanny należy mieć apteczkę wyposażoną w niezbędne produkty. Nie należy jednak nie robić zapasów leków na cały rok. Poza tym, leki trzeba przechowywać zgodnie z zaleconymi przez producentów warunkami, bo źle przechowywane mogą szkodzić - radzą farmaceuci.

Suplementy mogą być sprzedawane z apteki do apteki

18 lutego 2020 r.

Przepisy ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 499 ze zm.) przewidują, że zakaz dokonywania sprzedaży podmiotom niebędącym odbiorcą detalicznym dotyczy wyłącznie produktów leczniczych. Oznacza to, że nie stoi nic na przeszkodzie, by z jednej placówki do drugiej sprzedawać wyroby medyczne, kosmetyki oraz suplementy diety.

Lekomaty w Polsce. Szykuje się kolejne starcie

28 stycznia 2020 r.

Pomimo ostrzeżeń, że automaty do wydawania leków są w Polsce nielegalne, pierwsze tego typu maszyny już uruchomiono. Inspekcja farmaceutyczna zapowiada wszczęcie postępowań.

Bez opinii sanepidu inspektor odmówi zezwolenia na prowadzenie apteki

18 stycznia 2020 r.

Złożyłam u wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Zostałam wezwana do przedłożenia załączników w terminie siedmiu dni od wezwania. Nie zdążyłam jednak załatwić opinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Urząd pozostawił wniosek bez rozpoznania. Czy mógł tak zrobić?