Artykuły na temat: "banki"

3 mld zł na ratowanie banków

24 września 2020 r.

BFG ma „potencjalne narzędzie przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji w stosunku do średniej wielkości banku krajowego”. Z kapitałem w wysokości 1,7 mld zł.

Liczy się „ile?”, a nie „od kogo?”

22 września 2020 r.

Ujawniony przez dziennikarzy masowy proceder prania pieniędzy w zachodnich bankach nie powinien dziwić. Gdy w grę wchodzą miliardy, proces wymyka się ocenom w kategoriach dobra i zła, a aksjologia przestaje być użytecznym narzędziem. Doskonale wiedział o tym Nicolas Sarkozy, który prowadził swoje kampanie wyborcze za pieniądze Muammara Kadafiego, by później – podczas arabskiej wiosny – wziąć udział w nalotach na Libię.

Skiba: Zostaną trzy, cztery duże banki uniwersalne [WYWIAD]

17 września 2020 r.

- Będziemy chcieli w większym stopniu skupić się na bankowości inwestycyjnej. Nasza działalność kredytowa musi być zyskowna, a nie zawsze jest to łatwe - mówi w wywiadzie dla DGP Leszek Skiba, p.o. prezes Banku Pekao.

Dziewięciu Polaków zarabia ponad milion euro. Jak to wygląda na tle Europy?

26 sierpnia 2020 r.

W polskich bankach jest dziewięć osób, których roczne zarobki przekraczają równowartość miliona euro. To dane z najnowszego raportu EBA – Europejskiego Urzędu ds. Nadzoru Bankowego, który podsumuje zarobki tzw. high-earners w 28 krajach UE i trzech należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Golecki: Będę bronił urzędu Rzecznika Finansowego [WYWIAD]

24 sierpnia 2020 r.

- Otrzymałem stanowisko jednego z banków, w którym stwierdzono, że nie powinienem wykonywać swoich ustawowych kompetencji. Nie wiem, czy mi groził, czy nie, ale wyrażał daleko idącą dezaprobatę związaną z tym, że posługuję się kompetencją ustawową w postaci pozwu - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Golecki, który od października ubiegłego roku sprawuje funkcję rzecznika finansowego.

Klienci chcą kredytów, ale banki przyznają je ostrożnie

20 sierpnia 2020 r.

Rosnący popyt na kredyty mieszkaniowe nie przekłada się na wzrost ich sprzedaży. Nadal jest ona o jedną czwartą mniejsza niż rok wcześniej. W lipcu banki pożyczyły swoim klientom na zakup mieszkań ponad 4,7 mld zł – wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej. W lipcu 2019 r. było to nieco ponad 6,1 mld zł. Mniejsza jest też liczba kredytów, w lipcu tego roku zawarto ponad 17,2 tys. umów, podczas gdy rok wcześniej 22,3 tys.

Polskie banki: Nadchodzące kłopoty nie z własnej winy [OPINIA]

19 sierpnia 2020 r.

Na tle pozostałych sektorów polskiej gospodarki sytuacja banków na pozór wygląda komfortowo. Podczas gdy wiele firm okupiło załamanie gospodarcze wywołane pandemią COVID-19 poważnymi stratami, największe polskie banki osiągały nadal solidne zyski – choć oczywiście mniejsze niż przed rokiem.

Godusławski: Papierowe transakcje nie zbudują kapitału

18 sierpnia 2020 r.

Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego Idea Bank nie ma ostatnio najlepszej passy. Najpierw w połowie lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na niego 17,3 mln zł kary za nieuczciwe praktyki rynkowe i naruszenie interesów zbiorowych klientów (bank zamierza się odwołać od tej decyzji). Chwilę później Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła zaakceptowania planu naprawy banku. A w ubiegłym tygodniu kurator Idei, którym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, powiedział „nie” transakcji sprzedaży 65 proc. akcji Idea Money, co miało poprawić wynik banku o 300 mln zł. Decyzja kuratora nie dziwi, bo to kolejna z transakcji, które kondycję banku poprawiają księgowo, ale nie rozwiązują jego największego problemu – braku kapitału. Tego zaś od wielu kwartałów nikt nie dostarcza – ani główny akcjonariusz, ani żaden inwestor.