Niemal w całym kraju intensywnie pada śnieg, występują także zamiecie i zawieje. Na drogach panują trudne warunki. Trzeba liczyć się z opóźnieniami komunikacji miejskiej oraz pociągów. Opady śniegu spowodowały awarie sieci elektrycznej w Małopolsce.

We wtorek ma przestać padać, będzie jednak mroźno - do minus 22 stopni na Suwalszczyźnie. W całym kraju ma być poniżej minus 10 stopni C.

Na drogach jest ślisko, w wielu miejscach doszło do wypadków lub kolizji, które powodują utrudnienia w ruchu. Policja apeluje do kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do trudnych warunków atmosferycznych.

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, najtrudniejsza sytuacja jest w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, dolnośląskim i w południowo-zachodniej części woj. wielkopolskiego. Tam na drogach zalega śnieg i błoto pośniegowe. Ze skutkami pierwszego w tym roku ataku zimy walczą 882 pojazdy, m.in. pługi i solarki. Intensywne opady śniegu i silny wiatr występują m.in. w województwie świętokrzyskim. Na drogach jest ślisko; tiry mają trudności z podjazdem pod wzniesienia.

Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami

W Warszawie, mimo ciągłego odśnieżania ulic, pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Opóźnienia mogą sięgać nawet kilkudziesięciu minut; 70 linii autobusowych i tramwajowych nie kursuje według rozkładów jazdy.

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta zaapelował do kierowców o przepuszczanie pługów usuwających śnieg ze stołecznych ulic; od rana pracuje ich 170. Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego poprosił pasażerów o informacje o nieogrzewanych autobusach.



Od początku tej doby z powodu zimy opóźnione były 44 pociągi, a średni czas spóźnienia to ok. 20 minut - poinformował rzecznik zarządzającej torami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki. Podkreślił, że w skrajnych przypadkach opóźnienia mogą przekraczać godzinę. "Największy problem mamy ze śniegiem i silnym wiatrem. Wiatr nawiewa śnieg w rozjazdy kolejowe i od razu go ubija, więc ten śnieg staje się twardy jak beton i blokuje rozjazdy" - dodał rzecznik.

Warszawskie lotnisko Chopina w godzinach popołudniowych było nieczynne

Warszawskie lotnisko Chopina w godzinach popołudniowych było nieczynne, ruch lotniczy wznowiono po godz. 17. Ruch sparaliżowały obfite opady śniegu. Samoloty były opóźnione. Z powodu złej pogody przed południem pięć samolotów lecących do Warszawy skierowano na lotniska w Katowicach i Rzeszowie.

Opady śniegu spowodowały awarie sieci elektrycznej w Małopolsce. Po południu ok. 10 tys. gospodarstw było bez prądu, ale do godzin wieczornych udało się przywrócić go ponad połowie z nich - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

Pneumatyczne namioty, przykrywające zimą korty tenisowe w Radomiu, zawaliły się - prawdopodobnie na skutek dużego obciążenia śniegiem. Nikomu nic się nie stało. Jak poinformował PAP rzecznik radomskiej straży pożarnej Łukasz Szymański, kilka osób, które wcześniej znajdowały się w obiekcie, zdążyło go opuścić.

Szef MSWiA Jerzy Miller polecił wojewodom, aby we wszystkich województwach inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzali, czy na dachach budynków nie zalega gruba warstwa śniegu. Resort przypomina, że odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej 2 tys. metrów kwadratowych oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad tysiąc metrów kwadratowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny.

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od poniedziałku w Tatrach. Ratownicy TOPR zagrożenie lawinowe ogłosili po raz pierwszy w tym sezonie. Na Kasprowym Wierchu leży 33 cm śniegu.