Informacje

27 listopada 2017 r.

Jak przygotować się na jednolity plik kontrolny?

Eksperci radzą: Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny?27 listopada 2017 r.

Szykują się nowe obowiązki dla mikroprzedsiębiorców. Od 1 stycznia najmniejsze firmy będą musiały przesyłać skarbówce informacje o transakcjach VAT w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Eksperci z Comarch i Taxpoint radzą, jak uniknąć błędów i wykorzystać doświadczenie dużych i średnich firm, które już teraz raportują organom skarbowym pliki JPK.

20 listopada 2017 r.

Największym problemem, z którym borykają się podatnicy jest obowiązek podpisywania plików JPK_VAT podpisem kwalifikowanym. Firma musi posiadać ważny podpis, a to wiąże się dodatkowymi kosztami.

JPK_VAT: Mikroprzedsiębiorco, wykorzystaj doświadczenie firm małych, dużych i średnich20 listopada 2017 r.

Za nami prawie półtora roku obowiązkowego przesyłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK_VAT bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów. Od lipca 2016 r. wysyłka dotyczyła firm dużych, a od 1 stycznia 2017 r. dołączyły do nich firmy małe i średnie. Początki nie były łatwe, pojawiało się wiele różnych problemów. Analiza tych przypadków może pomóc mikroprzedsiębiorstwom, które będą przekazywać rejestry VAT elektronicznie od 1 stycznia 2018 r.

17 listopada 2017 r.

Przedstawiamy najważniejsze informacje o jednolitym pliku kontrolnym

Jednolity plik kontrolny. Najważniejsze pytania i odpowiedzi17 listopada 2017 r.

Choć o jednolitym pliku kontrolnym firmy mogły dowiedzieć się już w 2016 roku, temat ten wciąż rodzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Obawy dotyczą w dużej mierze mikroprzedsiębiorców, którzy od 1 stycznia 2018 roku po raz pierwszy zmierzą się z obowiązkową wysyłką JPK_VAT.

14 listopada 2017 r.

Choć przesyłanie danych za pośrednictwem internetu nie jest nowością, zainteresowanie tematem bezpieczeństwa danych przekazywanych organom skarbowym nie maleje.dokumenty firma komputer podatki

Jednolity plik kontrolny: Czy dane są odpowiednio chronione?14 listopada 2017 r.

Duże firmy i przedsiębiorcy z sektora MŚP już przesyłają fiskusowi dane w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązkiem tym zostaną objęte mikroprzedsiębiorstwa. Bez względu jednak na wielkość firm, przesłanie danych w wirtualną przestrzeń budzi wśród przedsiębiorców obawy o ich bezpieczeństwo.

10 listopada 2017 r.

Szykują się zmiany w schemacie JPK.

Zmiany w JPK: Nowa struktura i likwidacja deklaracji VAT10 listopada 2017 r.

W 2018 roku już wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać organom skarbowym dane z ewidencji sprzedaży i zakupu VAT w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Szykują się jednak zmiany w schemacie JPK. Resort finansów planuje bowiem wprowadzić nową strukturę – JPK_Paragon.

19 października 2017 r.

W lipcu wzrosła też liczba wykrytych niezgodności pomiędzy JPK_VAT a informacjami podsumowującymi, czyli dokumentami składanymi przez podatników handlującymi z podmiotami z innych krajów UE.

Narzędzia informatyczne szeroko otworzyły oczy skarbówki19 października 2017 r.

Analiza jednolitych plików kontrolnych przez fiskusa weszła w lipcu na zupełnie nowy poziom. Znacząco wzrosła liczba wykrytych niezgodności między JPK a deklaracjami VAT i VAT-UE. Maleje za to problem z fakturami wystawianymi przez firmy, których próżno szukać w rejestrze podatników.

16 października 2017 r.

Jak uzasadnić rynkowy charakter transakcji?

Jak uzasadnić rynkowy charakter transakcji?16 października 2017 r.

To proces polegający na uzasadnieniu rynkowego charakteru danej transakcji wewnątrzgrupowej, realizowanej ze stroną powiązaną. 1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmiany w polskich przepisach w zakresie cen transferowych. Implementacja wytycznych dotyczących dokumentowania transakcji wewnątrzgrupowych opracowana na forum OECD została dokonana w ramach nowelizacji ustawy o CIT oraz opublikowania finalnych wersji rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.