Jest to usystematyzowany podział rodzajów działalności społeczno-gospodarczych, jakie realizują przedsiębiorcy.
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) została wprowadzona do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.
PKD posiada pięć poziomów: sekcje i podsekcje, działy, grupy, klasy, podklasy.
Oznaczenie przedmiotu działalności gospodarczej w zgłoszeniu do ewidencji polega na podaniu nazwy podklasy oraz pięcioznakowego kodu składającego się z dużej litery alfabetu i czterech cyfr.


PRZYKŁAD
Jeśli prowadzimy zakład fryzjerski, wówczas PKD to 93.02.Z, które oznacza podklasę: Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Sekcja O – Działalność usługowa komunalna, społeczna i indywidualna, pozostała, 93.0 – Działalność usługowa pozostała, 93.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Podklasa ta obejmuje m.in.: mycie, obcinanie i układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, wykonywanie ondulacji oraz inne czynności fryzjerskie. Podklasa ta nie obejmuje: produkcji peruk, sklasyfikowanej w 36.63.Z.
Katarzyna Rychter

Podstawa prawna
* Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz.U. nr 33, poz. 289 z późn. zm.).