Przez bezczynność należy rozumieć zarówno brak działania ze strony organu administracji, jak i odmowę podjęcia czynności, w tym np. wydania określonego aktu czy odpisu. Niezwłocznie powinny być rozpatrywane te sprawy, które nie wymagają postępowania wyjaśniającego (nie trzeba zbierać dowodów, informacji lub wyjaśnień), i kiedy wystarczają dowody dostarczone przez stronę oraz fakty i dowody powszechnie znane lub łatwe do ustalenia przez organ.
Na bezczynność („milczenie władzy”) przysługuje zażalenie. Jest to specyficzny środek ochrony praw strony w postępowaniu administracyjnym, z którego strona może skorzystać, ale nie musi. Na zażalenie organ jednak musi zareagować jednoznacznie; uznać je za uzasadnione bądź nie i wtedy powinien ostrzec stronę, że zażalenie nie zostało uwzględnione. Procedura wyjaśnienia przyczyn i okoliczności niezałatwienia sprawy, a także wszelkie działania zmierzające do ustalenia pracowników winnych bezczynności organu nie są elementami samego postępowania.

5 KROKÓW
Jak skarżyć bezczynność urzędnika

Krok 1
Każdy organ administracji publicznej ma obowiązek załatwiać sprawę w ustawowo określonych terminach.
Niedotrzymanie terminu może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych konkretnymi okolicznościami.
Krok 2
Sprawa administracyjna powinna być załatwiona w ciągu miesiąca, licząc od dnia złożenia podania lub wniosku.
W przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej organ ma 60 dni na załatwienie sprawy.
Krok 3
Jeśli organ nie załatwi sprawy w terminie, powinien powiadomić o tym, informując o przyczynach zwłoki i nowej dacie załatwienia sprawy.
Obowiązek ten ciąży również w przypadku, gdy przyczyna zwłoki
Krok 4
Już w przypadku przekroczenia przez urzędnika podstawowego terminu masz prawo złożyć zażalenie do organu wyższego stopnia.
Organem wyższego stopnia w przypadku wójta, burmistrza lub prezydenta jest samorządowe kolegium odwoławcze.
Krok 5
Przekroczenie terminu.
Jeżeli dodatkowo wyznaczony termin załatwienia sprawy zostanie przekroczony, również masz prawo złożyć stosowne zażalenie do organu wyższego stopnia. Masz prawo wnieść skargę na bezczynność do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Wcześniej musisz złożyć oficjalne zażalenie do organu wyższego stopnia. Dopiero wtedy sąd administracyjny zajmie się twoją sprawą.
Powinno się to odbywać w drodze zarządzenia o charakterze wewnętrznym, skierowanym bądź do organu niższego stopnia, bądź do właściwej komórki (kontrola, nadzór, audyt) i powinno skutkować nie tylko użyciem środków dyscyplinujących wobec pracowników, ale także zmianą organizacji pracy i – jeśli to konieczne – przekształceniem struktury organu.
















PLUSY I MINUSY

+ Prawo do złożenia skargi na bezczynność organów administracji pozwala skutecznie walczyć z „milczeniem” urzędników, poddając je ocenie niezawisłego sądu.
+ Urzędnik musi zastosować się do rozstrzygnięcia sądu.

- Może wydłużyć postępowanie administracyjne.
- Koszty postępowania.





Janina Kotłowska-Rudnik, Piotr Polański

Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).