WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Lekarz, który nie złożył egzaminu w ciągu 5 lat od daty rozpoczęcia stażu, może do niego przystąpić po ponownym odbyciu stażu, w ramach umowy o szkolenie, zawartej z podmiotem uprawnionym do zatrudniania lekarza stażysty.

Lekarze, którzy kończą staż podyplomowy, muszą zdać lekarski egzamin państwowy (LEP), aby uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza. Egzamin jest organizowany przez Centrum Edukacji Medycznej (CEM) w Łodzi. Obywa się w 11 ośrodkach: w Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

LEP odbywa się jednocześnie w całym kraju:

  • - do 15 listopada lub do 15 kwietnia dla lekarzy kończących staż podyplomowy,
  • - do 15 października lub do 15 marca dla lekarzy stomatologów kończących staż podyplomowy.

Lekarze stażyści są zgłaszani do egzaminu poprzez okręgowe izby lekarskie. Listę z ich nazwiskami izby muszą złożyć do CEM na 30 dni przed terminem egzaminu.

NAPISZ DO
Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi
93-338 Łódź,
ul. Rzgowska 281/289
tel. (42) 272 20 30,
faks (42) 272 20 31




Egzamin ma charakter testu składającego się z 200 zadań (5 możliwości do wyboru, tylko 1 odpowiedź jest prawidłowa). Treść zadań wynika z programu stażu. CEM ma 7 dni od daty egzaminu na ogłoszenie wyników LEP na swojej stronie internetowej. Za wynik pozytywny uważa się uzyskanie przez lekarza lub lekarza stomatologa co najmniej 56 proc. maksymalnej, możliwej do uzyskania liczby punktów z testu. Osoby, które zdadzą ten egzamin, otrzymują świadectwo złożenia LEP (lub lekarsko-stomatologicznego egzaminu państwowego). Natomiast osoby, które nie zdadzą LEP, mogą do niego przystąpić ponownie w kolejnym wyznaczonym terminie.W przypadku uwag merytorycznych do pytań testowych, zdający egzamin ma prawo złożyć zastrzeżenie w trakcie egzaminu lub bezpośrednio po jego zakończeniu na ręce przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Zastrzeżenie powinno być złożone na karcie zastrzeżeń, którą dysponuje komisja. Zgłoszone zastrzeżenia są rozpatrywane przez komisję przed obliczeniem wyników egzaminu. W przypadku uznania zgłoszonego zastrzeżenia, komisja przy dokonywaniu obliczeń wyników egzaminu pominie zadania testowe objęte zastrzeżeniem, co odpowiednio obniży liczbę możliwych do uzyskania punktów oraz zostanie uwzględnione przy ustalaniu liczby punktów umożliwiających złożenie egzaminu.

Dominika Sikora

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 226, poz. 1943 z późn. zm.).
  • - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza stomatologa (Dz.U. nr 57, poz. 553).