Zasiłek stały z pomocy społecznej przysługuje:

  • pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku (osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, ale nie przysługuje jej renta lub emerytura) lub całkowicie niezdolnej do pracy (orzeczenie komisji ZUS lub lekarza orzecznika o całkowitej niezdolności do pracy, o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo przyznania I lub II grupy inwalidztwa), jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
  • pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Aby otrzymać zasiłek stały, trzeba spełnić określone kryterium dochodowe, które wynosi maksymalnie 634 zł – w przypadku osób samodzielnie gospodarujących lub 514 zł na osobę w gospodarstwie domowym.

Zasiłek stały jest przyznawany i wypłacany za okres miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie nie ma jeszcze ważnego orzeczenia o niepełnoprawności, postępowanie zostaje zawieszone, a za ten okres uprawnionemu jest przyznany zasiłek okresowy. Po dostarczeniu ostatecznego lub prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w okresie 30 dni od jego otrzymania, postępowanie jest ponownie podjęte - a ponieważ zasiłek okresowy jest niższy niż zasiłek stały, uprawniony dostanie wyrównanie liczone od dnia złożenia wniosku.