Nowela ustawy o wyścigach konnych, która zakłada, że Rada Wyścigów Konnych będzie liczyła 9 osób zamiast 25, a jej prezesa będzie powoływał minister rolnictwa, trafi do podpisu prezydenta. Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do noweli.

W trakcie głosowań poseł PO Michał Szczerba zarzucał PiS, że chce upolitycznić i przejąć Polski Klub Wyścigów Konnych (PKWK). "Wyścigi konne to nie rodeo, wyścigi konne to nie ujeżdżanie byków, wyścigi konne to nie zabawa w amerykańskich kowbojów. Wyścigi konne to próby selekcyjne koni wyścigowych, to sprawdzanie dzielności koni, to wreszcie wyłanianie najlepszego materiału zarodowego w celu ulepszania ras. To co wy dzisiaj robicie, to absolutna polityzacja jednej małej instytucji. PiS przygotowało ustawę, żeby przejąć jedną instytucję - Polski Klub Wyścigów Konnych (...) Czy prawdą jest, że taki cel przyświecał PiS-owi?" - pytał poseł.

Posłowie odrzucili wszystkie trzy poprawki jakie zaproponował Senat, a które zostały poparte przez sejmową komisję rolnictwa.

Senatorowie proponowali m.in. zmiany w systemie głosowania dot. odwołania przewodniczącego i wnioskowania o odwołanie prezesa. W kolejnej proponowano, by zwrot kosztów delegacji był całkowity, a nie jak proponowała ustawa tylko jednej trzeciej kosztów. Trzecia zmiana miała pozwolić prezesowi PKWK na podjęcie pracy w sferze naukowej, za zgodą ministra rolnictwa.

Nowe prawo przewiduje, że Rada Polskiego Klubu Wyścigów Konnych będzie zmniejszona z 25 do 9 osób. Prezes będzie, jak dotąd, powoływany i odwoływany przez ministra rolnictwa, ale nie będzie do tego potrzebny wniosek Rady PKWK.

Do 9-osobowej Rady PKWK 6 członków będzie powoływanych przez ministra rolnictwa spośród kandydatów przedstawionych przez organizatorów wyścigów konnych, organizacje zrzeszające hodowców i właścicieli koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych. Dwie osoby w Radzie mają reprezentować organizacje trenerów i jeźdźców. W składzie Rady znajdzie się także przedstawiciel organu nadzoru, czyli ministra rolnictwa.

Nowela ustawy zakłada, że kadencja Rady rozpoczyna się z dniem pierwszego posiedzenia, które zwołuje minister rolnictwa. Długość kadencji prezesa nie jest określona.

Nowe przepisy przewidują, że Rada będzie miała możliwość wnioskowania o odwołanie członka Rady, jeżeli utrudnia lub uniemożliwia jej pracę; będzie też mogła wnioskować o odwołanie prezesa. Ponadto minister rolnictwa będzie mógł odwołać członka Rady z własnej inicjatywy.

Jak dotychczas, prezes PKWK będzie powoływany i odwoływany przez ministra rolnictwa, jednak nie będzie potrzebny w tym celu wniosek Rady PKWK, ale potrzebne będzie zasięgnięcie jej opinii.

Znowelizowana ustawa przewiduje powołanie nowej Rady PKWK oraz prezesa w ciągu 60 dni od dnia wejścia w życie. Pierwsze posiedzenie nowej Rady zwoła minister rolnictwa.

Nowe przepisy mają obowiązywać 14 dni po ich ogłoszeniu. (PAP)