Jest wiele sfer, w których obecna konstytucja jest blankietowa, w których jest ona po 20 latach nieadekwatna, nie gwarantuje prawa podmiotowego – powiedział w poniedziałek we Wrocławiu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Mucha wziął udział w spotkaniu dyskusyjnym pt. „Prawo do nauki – system edukacji według nowoczesnej konstytucji”. Odbyło się ono w ramach prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta konsultacji, które mają związek z inicjatywą Andrzeja Dudy zorganizowania w przyszłym roku referendum na temat zmian w ustawie zasadniczej.

Minister podkreślił, że na podstawie szeroko zakrojonych konsultacji – w tym spotkań otwartych i debat eksperckich – opracowanych zostanie około dziesięciu pytań do referendum. „Jednoznaczna odpowiedź narodu na te pytania w głosowaniu powszechnym przesądzi o kierunkach zmian konstytucji” - powiedział pełnomocnik prezydent ds. referendum.

Jak przypomniał, referendum zostało zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „Polacy wypowiedzą się co do tego, czy są za utrzymaniem konstytucji z 1997 r., czy za jej zmianą, czy są za przyjęciem nowej ustawy zasadniczej czy nowelizacją istniejącej” - podkreślił Mucha.

Zauważył, że konstytucja z 1997 r. została przyjęta przed wystąpieniem Polski do UE i NATO. „Mamy z praktyki doświadczenia o jej brakach. Warto przypomnieć spór kompetencyjny jeśli chodzi o kwestie reprezentacji Polski na arenie międzynarodowej, na forum UE, pomiędzy Prezesem Rady Ministrów a Prezydentem RP” - zaznaczył minister.

Dodał, że w konstytucji z 1997 r. jest wiele sfer, w których jest ona „blankietowa”. „W których nie gwarantuje prawa podmiotowego; są takie sfery, gdzie konstytucja jest niewłaściwie sformułowana, wiele jest sfer, w których jest ona po 20 latach nieadekwatna” - powiedział prezydencki minister.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski