Zniszczona w nocy ze środy na czwartek w rosyjskim ostrzale elektrociepłownia Trypilska dostarczała ponad 50 proc. energii elektrycznej w obwodzie kijowskim; był to największy zakład energetyczny w centralnej części Ukrainy, obejmującej też regiony czerkaski i żytomierski - zauważyła telewizja Kanał 24.

Elektrownie Ukrainy - cele ataków i symbole postępu energetycznego

Elektrownia jest położona nad brzegiem Dniepru, w miasteczku Ukrajinka leżącym kilkanaście kilometrów na południe od Kijowa. Od 1973 roku, czyli początku funkcjonowania, zakład wyprodukował ponad 350 mld kilowatogodzin energii elektrycznej. W historii Ukrainy, w tym w czasach sowieckich, ważniejszym obiektem energetycznym w pobliżu Kijowa była tylko elektrownia jądrowa w Czarnobylu, wyłączona po katastrofie z 1986 roku - podkreśliły ukraińskie media.

Elektrownia Trypilska zniszczona - Ciężki cios w infrastrukturę energetyczną Ukrainy

Agencja Interfax-Ukraina przypomniała, że 22 marca całkowicie zniszczono elektrociepłownię Zmijiwską w obwodzie charkowskim, a 25 lipca 2022 roku rosyjskie siły zajęły elektrownię Wuhłehirską w obwodzie donieckim. W związku z tym spółka energetyczna Centrenerho, która zarządzała zarówno tymi obiektami, jak też elektrociepłownią Trypilską, straciła w czwartek całe moce produkcyjne.

"Czarny dzień w historii Centrenerho. (...) Rosyjskie wojska doszczętnie obróciły w gruzy elektrociepłownię Trypilską w obwodzie kijowskim. Dobrze, że przeżyli wszyscy nasi (pracownicy), którzy przebywali na zmianie podczas ostrzału. Odczuwamy jednak wielki smutek" - przyznało przedsiębiorstwo w komunikacie na Facebooku (https://tinyurl.com/28k5v9h6).

Skutki ostrzałów - Strata krytycznych obiektów energetycznych i wyzwanie dla Centrenerho

"Skala zniszczeń jest straszliwa. Nie da się tego wycenić w pieniądzach. To dla nas największe wyzwanie w całej historii firmy" - poinformował szef Centrenerho Andrij Hota.

W ostatnich tygodniach wojska agresora zintensyfikowały ostrzały elementów infrastruktury krytycznej Ukrainy. 22 marca zniszczony został inny kluczowy obiekt energetyczny, Dnieprzańska Elektrownia Wodna w Zaporożu. (PAP).

szm/ mms/

arch.