Władimir Putin może dołączyć do dziesięciu przywódców państw postsowieckich z najbardziej niewiarygodnymi wynikami wyborczymi; oficjalny rezultat wyborów prezydenckich - ponad 87 proc. - to więcej niż w 2020 roku miał uzyskać Alaksandr Łukaszenka - ocenia portal The Moscow Times. Ekspert, na którego powołuje się portal, przypomniał, jakie wyniki wyborów prezydenckich uzyskiwali przywódcy powstałych po rozpadzie ZSRR państw Kaukazu i Azji Centralnej.

Niezależny portal opublikował opinię analityka Temura Umarowa, eksperta ośrodka Carnegie Russia, który zestawił wyniki wyborów w państwach postsowieckich od lat 90. XX wieku.

Wybory w Rosji

Umarow komentował wybory w Rosji w momencie, gdy oficjalnie ogłoszony rezultat Putina przekroczył 87 procent. Taki rezultat oznacza, że Putin mógłby dołączyć do dziesięciu "ekscentrycznych liderów byłych państw Związku Sowieckiego z najbardziej nieprawdopodobnymi rezultatami wyborów" - wnioskuje The Moscow Times.

Ekspert, na którego powołuje się portal, przypomniał, jakie wyniki wyborów prezydenckich uzyskiwali przywódcy powstałych po rozpadzie ZSRR państw Kaukazu i Azji Centralnej. Na pierwszym miejscu jest Turkmenistan, gdzie w 1992 roku ogłoszono, że Saparmurat Nijazow wygrał wybory z wynikiem 99,5 proc. głosów. Rok później Hejdar Alijew w Azerbejdżanie uzyskał oficjalny rezultat 98,7 proc. głosów.

Domena właśnie państw Azji Centralnej

Oficjalne wyniki powyżej 90 procent dla rządzących szefów państw to domena właśnie państw Azji Centralnej. W Kazachstanie w latach 2005, 2011 i 2015 Nursułtan Nazarbajew miał otrzymać, kolejno: 91,1 proc., 95,5 proc. i 97,7 procent. Kolejny po Nijazowie przywódca Turkmenistanu, Kurbankuły Berdymuchammedow uzyskał w 2007 roku - według oficjalnych wyników - 89,2 procent, a w 2017 roku - już 97,6 proc. głosów. W Tadżykistanie prezydent Emomali Rachmon miał uzyskać 97,6 proc. głosów na wyborach w 1999 roku i prawie 91 proc. na wyborach w 2020 roku.

Na ósmym miejscu w tym zestawieniu wyników wyborczych analityk ośrodka Carnegie umieścił rezultat przywódcy Kirgistanu Kurmanbeka Bakijewa. Miał on otrzymać 88,7 proc. głosów na wyborach w 2005 roku. Na dziewiątym miejscu, z oficjalnym wynikiem 88,6 proc. głosów na wyborach w 2016 roku, jest przywódca Uzbekistanu, Szawkat Mirzijojew.

Centralna Komisja Wyborcza w Rosji

Centralna Komisja Wyborcza w Rosji ogłosiła, że po przeliczeniu 99,75 proc. głosów Putin uzyskał 87,29 proc. głosów.

Putin "nie pobił jeszcze niezwykłych rekordów państw Azji Centralnej", ale już "poprawił rezultat Alaksandra Łukaszenki", ogłoszony na Białorusi po wyborach z 2020 roku - 80,1 proc. - komentuje The Moscow Times.