W czwartek Parlament Europejski przyjął plany zwiększenia produkcji amunicji i pocisków rakietowych w UE, aby zaradzić obecnym niedoborom. Dzięki tej decyzji większe ilości amunicji mają być przeznaczone dla Ukrainy.

Poprzez wprowadzenie ukierunkowanych środków, w tym 500 mln euro finansowania, plan ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych UE, aby zaradzić obecnemu niedoborowi produktów obronnych, w szczególności amunicji artyleryjskiej, pocisków i ich komponentów. Ma to na celu przyspieszenie dostaw amunicji i pocisków na Ukrainę.

Podczas negocjacji z Radą posłowie zapewnili, że bardziej zróżnicowany zakres projektów otrzyma finansowanie, a małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) będą kwalifikować się do wyższej stawki finansowania. Zapewnili też, że nowe finansowanie nie powinno odbywać się kosztem istniejących funduszy spójności. Posłowie nalegali również na zapewnienie, że kraje UE dostarczą Ukrainie amunicję finansowaną w ramach tych przepisów bez podlegania ograniczeniom eksportowym.

Lider zespołu negocjacyjnego PE Cristian Busoi (EPL) powiedział: "Dzisiejsze głosowanie oznacza kolejny krok w stronę bezpieczeństwa i obrony Europy oraz potwierdza nasze niezłomne wsparcie Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji. Udało nam się zrealizować najpilniejszy aspekt ustawy: zapewnienie Ukrainie większej ilości amunicji. To świadectwo solidarności Europy w (zapewnianiu) naszego zbiorowego bezpieczeństwa".

Tekst przyjęto 505 głosami przeciw 56, przy 21 wstrzymujących się od głosu. Aby stać się obowiązującym prawem, musi teraz zostać zatwierdzony przez Radę.

Plan ASAP jest odpowiedzią na ukraiński wniosek do UE o dostarczenie pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i porozumienie Rady z 20 marca 2023 r. w sprawie wniosku dotyczącego amunicji. Państwa członkowskie zostały poproszone o pilne przekazanie Ukrainie amunicji z własnych zapasów. Kraje UE zgodziły się wspólnie zamówić milion sztuk amunicji. Trzeci element ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych w europejskim przemyśle obronnym.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mms/