Za ważny gest uznali Indianie w Kanadzie złożone im przez papieża Franciszka przeprosiny.

Teraz organizacje zrzeszające rdzenną ludność mają nadzieję, że w kolejne dni pielgrzymki zwierzchnik Kościoła katolickiego uchyli tzw. doktrynę odkrycia – serię papieskich dokumentów z XV w., które położyły podwaliny pod brutalne przejęcie Nowego Świata przez Europejczyków i doprowadziły do unicestwienia lokalnej indiańskiej kultury.
„Pokornie błagam o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan przeciwko rdzennej ludności” – powiedział Franciszek w pierwszy dzień swojej wizyty w Kanadzie, którą sam nazywa „pielgrzymką pokutną”. Urodzony w Ameryce biskup Rzymu poprosił o wybaczenie za „projekt wyniszczenia kulturowego i przymusowej asymilacji” oraz rozdzielania rodzin.
Zgodnie z szacunkami Associated Press od XIX w. do lat 70. XX w. ok. 150 tys. indiańskich dzieci w Kanadzie zostało zmuszonych do uczęszczania do finansowanych przez rząd szkół chrześcijańskich. Celem takiej polityki Ottawy było odizolowanie nieletnich od rodzin i ich indiańskiej kultury oraz przymusowa chrystianizacja.