6,8 mld euro – tyle wpływów z VAT przyniosły w drugiej połowie 2021 r. nowe zasady opodatkowania sprzedaży na rzecz unijnych konsumentów. W tym samym czasie nowe reguły opodatkowania pozaunijnych przesyłek o niskiej wartości (150 euro) dały 2 mld euro z VAT – poinformowała Komisja Europejska.

Pieniądze te wpłynęły do budżetów 27 państw UE. Zdaniem Komisji jest to najlepszy dowód na skuteczność wdrożonego od 1 lipca 2021 r. tzw. pakietu e-commerce. O pierwszych jego efektach KE poinformowała w marcu br., udostępniając częściowe statystyki. Dotyczyły one wtedy wyłącznie opodatkowania pozaunijnych przesyłek o wartości poniżej 150 euro. Informowaliśmy o tym w artykule „Bruksela zadowolona z pakietów e-commerce” (DGP 55/2022).
Najnowsze statystyki są już całościowe. Przypomnijmy, że na pakiet e-commerce składają się przepisy dyrektyw 2017/2455 i 2019/1995 oraz czterech rozporządzeń wykonawczych. Wszystkie one zaczęły obowiązywać w całej UE od 1 lipca 2021 r. Skutkowało to wdrożeniem trzech istotnych reform.
Po pierwsze przedsiębiorcy sprzedający towary na rzecz unijnych konsumentów, którzy przekroczą roczny próg obrotów 10 tys. euro (dla sprzedaży na rzecz konsumentów we wszystkich krajach UE), mogą rozliczać VAT od wszystkich transakcji w punkcie OSS (ang. One Step Shop). Dzięki temu nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT w krajach, do których trafiają ich towary.
Po drugie został wdrożony system IOSS (importowy punkt kompleksowej obsługi), który pozwala uniknąć podatku od importu pozaunijnego towaru o wartości poniżej 150 euro i zapłacić VAT dopiero z chwilą jego sprzedaży unijnemu konsumentowi.
Po trzecie od 1 lipca 2021 r. przestało obowiązywać dotychczasowe zwolnienie z VAT dla importu pozaunijnych towarów o wartości poniżej 22 euro (niektóre kraje, w tym Polska, nie stosowały tego zwolnienia już wcześniej). To pozwoliło zwalczyć proceder zaniżania wartości towarów (głównie azjatyckich) w celu unikania unijnego VAT i cła.
Z udostępnionych w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską statystyk wynika, że rozliczanie się przedsiębiorców za pomocą punktów OSS przyniosło w drugiej połowie 2021 r. aż 6,8 mld euro wpływów z VAT. Na 2 mld wpływów z VAT, które przyniosły zmiany w opodatkowaniu przesyłek o niskiej wartości, składa się:
  • 1,1 mld euro wpłacone za pomocą punktów IOSS,
  • 700 mln euro pozyskanych dzięki likwidacji zwolnienia z VAT dla towarów o wartości poniżej 22 euro i
  • 270 mln euro, które trafiły do budżetów państw członkowskich dzięki skutecznej walce z zaniżaniem wartości pozaunijnych towarów.