• Scholz rozmawiał z Putinem i Zełenskim o zakończeniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę
  • Pentagon: Rozpoczęcie dostaw broni w ramach nowego pakietu dla Ukrainy
  • Zełenski zdalnie weźmie udział w szczycie NATO
  • Udane kontrataki sił ukraińskich w okolicach Kijowa
  • Za gwałty na ukraińskich kobietach Rosjanie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności
  • MAEA: W pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu płoną lasy

Scholz rozmawiał z Putinem i Zełenskim o zakończeniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę

"Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i zapoznał się z aktualnym stanem wysiłków Rosji i Ukrainy na rzecz znalezienia rozwiązania dyplomatycznego" - przekazał rzecznik rządu RFN Steffen Hebestreit. "Kanclerz wezwał prezydenta Rosji do jak najszybszego zawieszenia broni i poprawy sytuacji humanitarnej" - dodał Hebestreit. Następnie kanclerz rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i "zapoznał się z jego oceną obecnej sytuacji i procesem negocjacji. Ustalili, że pozostaną w bliskim kontakcie".

Pentagon: Rozpoczęcie dostaw broni w ramach nowego pakietu dla Ukrainy

Prawdopodobnie w czwartek USA rozpoczną dostawy broni w ramach nowego, wartego 800 mln dolarów pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, priorytetem są dostawy systemów Javelin i Stinger oraz kamizelki kuloodporne. Oficjel ocenił podczas codziennego briefingu dla dziennikarzy, że Ukraińcy robią dobry użytek z dostarczanej broni, zwłaszcza z przenośnych przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin oraz przeciwlotniczych zestawów Stinger. Dodał, że jest to jeden z powodów dlaczego miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosjanie nie uzyskali dominacji w powietrzu. Poza tymi systemami w ramach pakietu dostarczone zostaną też przeciwpancerne drony-kamikadze Switchblade, mające zasięg 10-40 km.

Opisując sytuację na Ukrainie, przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że Ukraińcy zdołali odepchnąć wojska rosyjskie po wschodniej stronie Kijowa na odległość ponad 50 km od miasta. Dodał, że na północ od stolicy Rosjanie w dużej mierze zaprzestali ataków i zaczęli ryć okopy. Podkreślił jednocześnie, że według resortu obrony USA główne wysiłki Rosjan skupiają się obecnie na wschodzie Ukrainy, w tym Donbasie.

Według Pentagonu, od początku inwazji Rosja wystrzeliła już ponad 1200 rakiet na Ukrainę, a jej arsenał pocisków powietrze-ziemia spadł do ok. 50 proc. pierwotnego stanu.

Zełenski zdalnie weźmie udział w szczycie NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem łącza wideo weźmie udział w czwartkowym szczycie NATO - poinformowała w środę wieczorem Daria Zariwna, doradca szefa kancelarii ukraińskiego przywódcy.

Udane kontrataki sił ukraińskich w okolicach Kijowa

"Ukraina zwiększa presję na siły rosyjskie na północny wschód od Kijowa. Siły rosyjskie wzdłuż tej osi już teraz borykają się z poważnymi problemami z zaopatrzeniem i morale. Siły ukraińskie przeprowadzają udane kontrataki na pozycje rosyjskie w miejscowościach na obrzeżach stolicy i prawdopodobnie odbiły Makarów i Moszczun - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. "Istnieje realna możliwość, że siły ukraińskie są obecnie w stanie okrążyć jednostki rosyjskie w Buczy i Irpieniu. Jest prawdopodobne, że udane kontrataki ukraińskie uniemożliwią siłom rosyjskim przegrupowanie i wznowienie ofensywy na Kijów" - podkreślono.

Za gwałty na ukraińskich kobietach Rosjanie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

Każdy rosyjski żołnierz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za gwałty na ukraińskich kobietach i dziewczynach, jeśli przeżyje - powiedziała w środę Kateryna Pawliczenko, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy. "Od początku wojny ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania otrzymywali doniesienia, że rosyjskie wojsko popełniło brutalne przestępstwa, w tym seksualne, wobec ludności cywilnej. W rozmowach przechwyconych przez naszych żołnierzy okupanci chwalą się nawet takimi 'wyczynami'" - mówiła Pawliczenko, cytowana przez agencję Ukrinform. "Okupanci czują się bezkarni, ale jest to krótkotrwałe" – dodała.

MAEA: W pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu płoną lasy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w oświadczeniu opublikowanym w nocy ze środy na czwartek, że w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płoną lasy. "Jest to obszar, na którym w ostatnich latach obserwowano podobne pożary" - napisano. MAEA zwróciła uwagę, że powołuje się na "ukraiński organ regulacyjny", który przekazał, iż strażacy próbują gasić pożary lasów. Ugasili cztery z nich, ale część wciąż płonie. "Lokalna remiza nie ma obecnie dostępu do sieci elektrycznej" - zaznaczono cytując ukraińskie władze.

W komunikacie podano, że komenda straży pożarnej korzysta z generatorów diesla dla energii elektrycznej, które napędzane są przez paliwo. Elektrownia jądrowa, w której znajdują się zakłady unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych, dysponuje energią elektryczną spoza terenu obiektu.

Agencja dodała, że "incydenty pożarowe" zostały zarejestrowane na obszarze Strefy Wykluczenia, czyli zamkniętych terenach elektrowni jądrowej. Według cytowanego przez MAEA organu regulacyjnego, obecnie nie przeprowadza się pomiarów promieniowania. Stwierdzono jednak "niewielki wzrost stężenia cezu" w powietrzu w Kijowie i dwóch elektrowniach jądrowych na zachód od Czarnobyla, ale "nie budzi to znacznych obaw związanych z sytuacją radiologiczną". MAEA zapewniła, że "kontynuuje współpracę" z władzami ukraińskimi w celu uzyskania dalszych informacji na temat "sytuacji pożarowej".

Rada Najwyższa Ukrainy, cytowana przez portal Ukraińska Prawda, oznajmiła, że zapłon wystąpił "prawdopodobnie w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej a mianowicie trafienia pociskiem lub celowego podpalenia".

Rosyjskie wojska zajęły obiekt jądrowy w pierwszym dniu zbrojnej agresji na Ukrainę 24 lutego.