Senat jednogłośnie wprowadził w piątek poprawkę ułatwiającą dostawy sprzętu ochronnego dla Ukrainy, w tym hełmów i kamizelek; zgodnie z nią przez dwa miesiące takie dostawy mają być możliwe po uzyskaniu oświadczenia odbiorcy potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy.

Za przyjęciem z poprawką nowelizacji ustaw o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego głosowało w piątek 99 senatorów, nikt nie był przeciw ani się nie wstrzymał.

Celem senackiej poprawki jest wyłączenie na dwa miesiące stosowania ustawy o działalności gospodarczej i samej nowelizacji w przypadku sprzedaży, wywozu i tranzytu niektórych kategorii sprzętu opancerzonego i ochronnego na Ukrainę, a także nabywania w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała.

Zgodnie z poprawką wywóz i tranzyt na tych zasadach mogą być dokonane po uzyskaniu oświadczenia końcowego użytkownika potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w RP.

Nowelizację, upraszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo, Sejm uchwalił jednomyślnie 3 marca.

Obecnie dostawy towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym wymagają uzyskania od ministra gospodarki zezwolenia na ich wywóz. Do wniosku o udzielenie zezwolenia należy dołączyć certyfikat importowy lub oświadczenie końcowego użytkownika. Nowelizacja wprowadziła wyjątki dopuszczające niedołączanie CI i OKU do wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym. Chodzi o przypadki nieodpłatnego przekazywania takich produktów i uzbrojenia siłom zbrojnym państw obcych na podstawie przepisu ustawy o AMW.(PAP)

autor: Jakub Borowski