Mamy wspólną wizję zagrożeń dla bezpieczeństwa; jako OBWE nie możemy być ciągle bierną, neutralną organizacją, należy zademonstrować aktywność w obronie naszych zasad - powiedział w czwartek w Kijowie szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba na konferencji prasowej z szefem MSZ Polski Zbigniewem Rauem.

Szef polskiego MSZ, który w tym roku przewodniczy OBWE, rozpoczął w środę trzydniową wizytę na Ukrainie. W planie wizyty oprócz rozmów z Kulebą jest też spotkanie m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i specjalnym przedstawicielem OBWE na Ukrainie Mikko Kinnunenem.

Kuleba podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z Rauem, że polski minister przyjechał na Ukrainę jako przewodniczący OBWE. "Mamy wspólną wizję zagrożeń dla bezpieczeństwa i poinformowałem ministra Raua o bieżącej sytuacji wzdłuż ukraińsko-rosyjskiej granicy, o tym, że Federacja Rosyjska zapowiedziała ćwiczenia wojskowe w akwenie Morza Czarnego i Azowskiego. Wkrótce MSZ Ukrainy wyda oficjalne oświadczenie w tej sprawie" - zapowiedział.

Dodał, że z Rauem omówili też priorytety polskiego przewodnictwa w OBWE w 2022 r. "Dla nas jest ważne i podziękowałem ministrowi Rauowi, że temat agresji Rosji przeciwko Ukrainie i dyplomatyczne uregulowanie tego konfliktu będzie głównym priorytetem dla polskiego przewodnictwa" - zaznaczył szef ukraińskiego MSZ.

Jak poinformował, podkreślił wagę dalszego wywierania presji na Rosję w celu zakończenia agresji w Donbasie i wywiązania się z zapisów Porozumień Mińskich. "Jestem wdzięczny przewodniczącemu, ministrowi Rauowi, za wsparcie propozycji w zakresie podnoszenia efektywności funkcjonowania specjalnej misji monitorującej na Ukrainie, która jest największą operacją polowa OBWE" - powiedział Kuleba.

Dodał, że przedstawił kilka propozycji w zakresie wzmocnienia działalności tej misji monitorującej OBWE w strefie konfliktu. "Jest bardzo ważne, aby misja na terytoriach okupowanych jak najszybciej została odblokowana" - podkreślił minister SZ Ukrainy.

Kuleba zwracał uwagę, że fundamentalne dla przyszłej architektury bezpieczeństwa europejskiego będzie to, w jaki sposób Europejczycy będą odpowiadali na próby Federacji Rosyjskiej manipulowania zasadami oraz przepisami, normami OBWE.

"Powiedziałem ministrowi Rauowi, że już jest najwyższy czas, aby nie szykować odpowiedzi na manipulacyjne pytania zadawane przez Rosję, ale aby zadać pytanie również samej Federacji Rosyjskiej, jak Rosja prowadząca agresję, eskalację może zapewnić swoje bezpieczeństwo nie szkodząc innym krajom. Nie możemy być w takiej pozycji obronnej i bez końca odpowiadać na manipulacyjne pytania Rosji. Musimy sami w sposób aktywny zadawać takie dotkliwe pytania Rosji i domagać się odpowiedzi, ile chcemy rzeczywiście obronić zasady OBWE" - mówił Kuleba.

Wyraził przekonanie, że polskie przewodnictwo będzie skuteczne. "Przed nami jest niejedna trudna decyzja, niejedna trudna sytuacja (...). Jako OBWE nie możemy być ciągle bierną, neutralną (organizacją). Należy zademonstrować aktywność, zdecydowanie w obronie tych zasad OBWE, dla obrony których ta organizacja została utworzona " - zaznaczył szef ukraińskiego MSZ.

Podkreślił, że Donbas jest numerem jeden na agendzie, ale zwracał też uwagę na Krym. Jak zaznaczył, misja monitorująca OBWE powinna być bardziej aktywna na innych terytoriach Ukrainy. Kuleba poinformował, że zwrócił się do OBWE z pytaniem i wnioskiem o opracowanie raportu nt. wydawania paszportów ukraińskim obywatelom w obwodzie donieckim i ługańskim przez Rosję. Według niego, to systemowy, wielki problem (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Wiktoria Nicałek