Po tygodniach negocjacji trzy partie - socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP - doszły do porozumienia w sprawie umowy koalicyjnej nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji zapowiedzieli, że przedstawią porozumienie w środę po południu.

Wcześniej odbędzie się ostatnia sesja głównej rundy negocjacyjnej z udziałem trzech stron uczestniczących w tworzeniu koalicji rządowej.

W tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia obecny wicekanclerz Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na szefa rządu federalnego - informuje telewizja ARD.

Konsultacje między socjaldemokratami, Zielonymi i liberałami na temat utworzenia rządu rozpoczęły się 21 października.

Dopiero we wtorek przywódcy partyjni i sekretarze generalni tych trzech ugrupowań osiągnęli porozumienie w budzącej kontrowersje kwestii ochrony klimatu. Według informacji ARD w umowie koalicyjnej ma być zapisana masowa rozbudowa sektora energii odnawialnych. Koalicja bierze również pod uwagę rok 2030 jako termin wycofania się z węgla - byłoby to osiem lat wcześniej, niż dotąd planowano.

We wrześniowych wyborach do Bundestagu zwyciężyła SPD.

Wraz z utworzeniem nowego rządu federalnego skończą się po 16 latach rządy kanclerz Angeli Merkel, która nie wystartowała w wyborach 26 września.