Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej i prezydent Korei Południowej podczas szczytu w Budapeszcie podpisali w czwartek wspólne oświadczenie dotyczące współpracy V4 i Republiki Korei oraz bieżących kwesti polityczno-społeczno-gospodarczych.

Oświadczenie podpisali w czwartek w Budapeszcie premierzy: Polski - Mateusz Morawiecki, Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Eduard Heger oraz prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

W oświadczeniu, które opublikowała kancelaria premiera, odnotowano wkład finansowy Korei Południowej w Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i zgodzono się na dalsze rozmowy w sprawie kontynuacji współpracy w ramach Funduszu.

"Przedstawiciele V4 i RK z zadowoleniem przyjęli informację o dobrych rezultatach w zakresie rozwoju przynoszącej wzajemne korzyści, komplementarnej współpracy gospodarczej, trwającej od chwili ustanowienia relacji dyplomatycznych między krajami. Uczestnicy zobowiązali się do pracy mającej na celu dalsze wzmocnienie wymiany handlowej oraz inwestycji, aby uzyskać wspólne korzyści. Uczestnicy przyjęli z zadowoleniem ustanowienie Forum Biznesowego V4-Korea i zgodzili się wspierać współpracę w nowo powstających dziedzinach, takich jak przemysł bateryjny i inne nowe sektory przemysłu. Przedstawiciele V4 i RK wymienili opinie na temat wagi zapewniania wsparcia w zakresie wymiany kluczowego personelu w przypadku wybuchu epidemii nowej choroby zakaźnej" - czytamy w oświadczeniu.

Ponadto premierzy państw V4 i prezydent Korei Płd. zgodzili się na dalszą współpracę dotyczącą szkolnictwa wyższego, finansów, badań i rozwoju, nauki, technologii czy farmacji.

"Przedstawiciele V4 i RK uznali za istotny dalszy rozwój infrastruktury w Europie Środkowej i Wschodniej, który wspomógłby wzrost gospodarczy, otwierając możliwości współpracy w zakresie transportu i infrastruktury, również w takich obszarach jak energetyka jądrowa, lotniska, autostrady, kolej oraz system inteligentnego transportu (ITS). Uczestnicy przychylnie przyjęli pomysł budowy szybkiej kolei łączącej kraje Grupy Wyszehradzkiej" - dodano w oświadczeniu.

Wśród zarysowanych w oświadczeniu dziedzin współpracy wymieniono również przemysł obronny i kulturę.

Szefowie czterech rządów i prezydent Korei Południowej w oświadczeniu podkreślili także potrzebę sprawiedliwego podziału szczepionek między wszystkie państwa i zgodzili się, że stabilność Afganistanu pozostaje kwestią kluczową dla bezpieczeństwa Europy i Azji.

"Przedstawiciele V4 i RK zgodzili się, iż aby zmierzyć się z omawianymi wyzwaniami, konieczne jest odniesienie się do przyczyn leżących u podstaw bezprecedensowej skali migracji i ludzkiego cierpienia oraz zwiększenie ochrony praw człowieka. Uznano, że kluczową kwestią jest bliska współpraca polityczna i operacyjna z krajami pochodzenia oraz tranzytu migrantów" - czytamy w oświadczeniu.

Ponadto Grupa Wyszehradzka potwierdziła wsparcie dla wysiłków zmierzających do podjęcia dialogu z Koreą Północną i całkowitego rozbrojenia jądrowego oraz zapewnienia trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim.