Bułgarski rząd zaangażował się w pomoc państwom Bałkanów Zachodnich ze szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Macedonia Północna będzie pierwszym krajem w regionie, który dostanie je z Sofii.

Informację te podał we wtorek premier Bojko Borisow na spotkaniu z macedońskim ministrem zdrowia Wenko Filipcze.

Szefowie resortów zdrowia Bułgarii i Macedonii Płn. podpisali memorandum o współpracy w warunkach sytuacji epidemicznej. Felipcze podziękował bułgarskiemu koledze za dotychczasową pomoc, m.in. za przekazane w minionym tygodniu 500 tys. lewów (250 tys. euro) na rozwój czterech programów zdrowotnych.

Bułgarski minister zdrowia Kostadin Angełow zapewnił, że jego kraj postara się zbadać wszystkie możliwości zagwarantowania szczepionek przeciwko koronawirusowi obywatelom Macedonii Północnej. Zastrzegł jednak, że pierwsze dostawy zostaną zrealizowane po zaspokojeniu wewnętrznych potrzeb.

Na wtorkowym posiedzeniu bułgarski rząd postanowił przyznać szpitalom dodatkowe 184 mln lewów (92 mln euro) w związku z nadzwyczajną sytuacją epidemiczną. 105 mln lewów (52,5 mln euro) zostanie przeznaczone na zakup leków niezbędnych do walki z koronawirusem, w tym 19 mln lewów (9,5 mln euro) na kolejne partie remdesiviru stosowanego w leczeniu Covid-19.

45 mln lewów (22,5 mln euro) szpitale dostaną na utrzymanie gotowości w warunkach epidemii.

14 mln lewów (7 mln euro) zostanie przekazane na stworzenie nowego systemu przyjmowania zgłoszeń w pogotowiu ratunkowym. Na dotychczasowy system w ostatnich miesiącach było wiele skarg. Według ministra Angełowa obecny system zostanie zastąpiony aparaturą nowej generacji.

Według ostatnich danych bułgarskiego resortu zdrowia ostatniej doby w kraju potwierdzono 1277 przypadków infekcji, a 156 osób zmarło. Od czwartku ministerstwo zdrowia zacznie uwzględniać przeprowadzane testy antygenowe oprócz testów PCR, co ma przyczynić się do powstania bardziej rzeczywistego obrazu statystyki zakażeń.