Przed komisją ds. tzw. afery wizowej stanął b. prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Posiedzenie rozpoczęło się od sporu, czy Hinc został zwolniony z tajemnicy handlowej. Komisja przesłuchuje świadka w trybie jawnym, kontynuować ma w trybie zamkniętym. Z posiedzenia wykluczono Daniela Milewskiego. Wcześniej przez cztery godziny zeznania przed komisją składał b. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Przesłuchanie Hinca rozpoczęło się przed godz. 15. Były prezes Grupy Azoty został wezwany w kontekście zatrudniania obcokrajowców przy inwestycji spółki - Polimery Police. W ubiegłym tygodniu Hinc odmówił składania zeznań, zasłaniając się tajemnicą handlową. Komisja zapowiedziała wówczas zwrócenie się do obecnego prezesa spółki z prośbą o zwolnienie Hinca z tajemnicy przedsiębiorstwa.

Szczerba o decyzji Grupy Azoty

Przesłuchanie Hinca miało się odbyć na posiedzeniu zamkniętym. Szef komisji Michał Szczerba poinformował jednak, że otrzymał odpowiedź od obecnego kierownictwa Grupy Azoty, że kwestie dotyczące notatki informacyjnej departamentu konsularnego MSZ ze stycznia 2020 r. - która dotyczyła m.in. zatrudniania cudzoziemców przy inwestycji Polimery-Police - „w zakresie tajemnicy prawnie chronionej powinny być ocenione, a decyzja o upublicznieniu powinna być podjęta przez twórcę notatki, a więc MSZ, natomiast informacje dotyczące inwestycji są publicznie dostępne i nie obejmuje je tajemnica spółki”.

Pełnomocnik Hinca zauważył, że notatka jest z czasów, gdy nie był on jeszcze prezesem Grupy Azoty.

Milewski wykluczony z posiedzenia komisji

Wiceszef komisji Daniel Milewski (PiS) domagał się, by głos zabrał jeden z doradców komisji. Po kolejnej wymianie zdań został wykluczony z posiedzenia.

Rau przed komisją

Wcześniej tego dnia przez cztery godziny zeznania przed komisją składał b. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.