Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziała się w poniedziałek jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi.
- Nowelizacja prawa pracy w związku z ochroną przed substancjami szkodliwymi
- Jednomyślne poparcie Senackiej Komisji dla nowelizacji Kodeksu pracy
- Implementacja dyrektywy UE o ochronie pracowników w polskim prawie
- Zaawansowane prace nad projektami rozporządzeń ministerialnych
- Potrzeba ochrony pracowników przed skutkami substancji reprotoksycznych
Nowelizacja prawa pracy w związku z ochroną przed substancjami szkodliwymi
Nowelizacja Kodeksu pracy dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.
Jednomyślne poparcie Senackiej Komisji dla nowelizacji Kodeksu pracy
Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziała się w poniedziałek jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi.
Implementacja dyrektywy UE o ochronie pracowników w polskim prawie
Nowelizacja Kodeksu pracy wdraża znowelizowaną w marcu 2022 r. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza wykaz szkodliwych czynników o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniło, że chodzi m.in. o toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego i o niektóre metale.
Nowelizacja polega na zmianie artykułu 222 o ochronie "przed substancjami rakotwórczymi i mutagennymi, na mocy których rozszerza się katalog substancji oraz umożliwia wydanie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy".
Zaawansowane prace nad projektami rozporządzeń ministerialnych
"Prace nad projektem rozporządzenia już się toczą w naszym resorcie i są zaawansowane" - powiedział podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji senackiej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.
Potrzeba ochrony pracowników przed skutkami substancji reprotoksycznych
"Podobnie jak w przypadku czynników rakotwórczych lub mutagenów, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy, ponieważ mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa. Dlatego należy chronić pracowników przed substancjami o takim działaniu" – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Zasięg występowania substancji reprotoksycznych w różnych sektorach gospodarki
Zauważono, że pracownicy pracujący w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi są zatrudnieni w zasadzie we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki, a przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, a także w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i w warsztatach samochodowych.
Nowelizacja Kodeksu karnego będzie rozpatrywana na posiedzeniu plenarnym Senatu, które rozpocznie się we wtorek. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ agz/