W ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę, zmieniamy czas z zimowego na letni. 31 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na godz. 3.00, poprzez to będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy w październiku.

W tym roku zmiana czasu przypada ostatniego dnia marca. Dzień ten jest również szczególny, ponieważ dodatkowo jest to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Wtedy śpimy o godzinę krócej.

W całej UE do czasu letniego wraca się w ostatnią niedzielę marca, a na czas zimowy przechodzi się w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Kiedy koniec zmiany czasu?

Od kilku lat toczy się dyskusja o tym, czy zmiana czasu jest potrzebna. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazały, że większość respondentów opowiedziała się za zniesieniem zmian czasu. Za brakiem przestawiania zegarków byli również sami Polacy. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia Zet w 2022 roku wynika, że prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.

Obecne rozporządzenie przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej dotyczy kontynuowania obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego na najbliższe lata - do 2026 roku i nie zawiera odejścia od obecnych regulacji zmian czasu.