Dziś odbędzie się kolejny głośny protest rolników. 6 marca o godzinie 11:00 protestujący mają spotkać się przed siedzibą Kancelarii Prezesa Ministrów. Kolejne zgromadzenie zaplanowane jest pod budynkiem Sejmu.

Jak informuje Urząd Miasta w Warszawie, w proteście może wziąć udział nawet 150 tys. osób. Magistrat otrzymał informację, że strajk zgłoszono na 6 marca od godziny 9:00 do piątku 8 marca do godziny 20:00.

– Za nami ostatnie odprawy. Zadania zostały przydzielone. Najważniejsze z nich to zapewnienie bezpieczeństwa wydarzeń, ale również zdecydowana reakcja policjantów na przypadki łamania prawa, a w szczególności niestosowanie się do znaków zakazu wjazdu – mówi kom. Małgorzata Wersocka z Komendy Stołecznej Policji.

Wstrzymano ruch na Belwederskiej i w Al. Ujazdowskich

W związku z protestami rolników wstrzymany został ruch pojazdów na ciągu ul. Belwederskiej i w Al. Ujazdowskich od skrzyżowania z Gagarina do ronda de Gaulle'a - poinformowała w środę rano stołeczna policja.

"Jadąc od Ursynowa na skrzyżowaniu z ul. Gagarina należy skręcić w kierunku Puławskiej (w lewo) lub Czerniakowskiej (w prawo) - przekazała na platformie X stołeczna policja.

Ograniczony został ruch pojazdów na ulicach: Frascati, Wiejska, Piękna (od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej), Górnośląska - Myśliwiecka (na odcinku od Wiejskiej do ronda Sedlaczka.

"Protestujący rolnicy blokują pasy wjazdowe na S-17 w kierunku do Warszawy. Nie można dojechać do stolicy wjazdem z ronda, do którego prowadzi ul. Lubelska" - podano w komunikacie sprzed godziny. Dodatkowo protestujący rolnicy blokują DK 92 w obu kierunkach na wysokości miejscowości Mory oraz na trasie S8 (węzeł Mory), gdzie zablokowany został wjazd i zjazd z trasy na DK 92.

Trasa protestu rolników

Stołeczny urząd przekazał, że w Warszawie 6 grudnia odbędą się dwa protesty – jeden, którego uczestnicy zbiorą się pod KPRM, a drugi – przy budynku Sejmu przy ul. Wiejskiej 4/6/8 z udziałem 20 tys. osób.

„W związku z planowanym protestem, w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa powołany zostanie sztab z udziałem m.in. Policji, Straży Miejskiej oraz przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Zespół będzie monitorował na bieżąco sytuację na ulicach podczas zgromadzenia. Ponadto, w miejsca zgromadzeń zostaną skierowane zespoły obserwatorów do utrzymywania stałego kontaktu z organizatorami i czuwania nad zgodnym z prawem przebiegiem zgromadzeń” – czytamy w komunikacie UM w Warszawie.

ikona lupy />
Protesty rolnicze w Warszawie / UM Warszawa / Urząd Miasta Warszawa

Zakaz ruchu traktorów w Warszawie

Jak przekazano, miasto wydało zakazy przeprowadzenia dwóch zgromadzeń, które miały polegać na zablokowaniu wjazdów do Warszawy na Trakcie Brzeskim i Wale Miedzeszyńskim.

„Wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał obie decyzje zakazujące przeprowadzenia zgromadzeń. Sąd potwierdził obawy, że blokada tych miejsc spowodowałoby faktycznie całkowity paraliż tych dróg oraz całego rejonu i utrudniłby dojazd służb ratowniczych. Organizator zapowiedział złożenie apelacji” – przekazano.

Protest rolników – utrudnienia w Warszawie

Funkcjonariusze mogą zdecydować o ewentualnym zamknięciu dla ruchu Alej Ujazdowskich czy okolicznych ulic. Dodatkowo Warszawski Transport Publiczny będzie przygotowany na różne scenariusze.

O ile dojdzie do zablokowania wspomnianych ulic, zmienionymi trasami będą kursowały autobusy linii: 116, 119, 131, 166, 167, 168, 180, 222, 503, E-2, N31, N81 i Z3.

Policja o ruchu ciągników w Warszawie

„Przed nami największe zgromadzenie w tym roku, które wymaga od nas dużo pracy. Wszystko po to, by każdy, kto w tym czasie będzie przebywał w Warszawie i na terenie stołecznego garnizonu mógł czuć się bezpiecznie. Na drogach garnizonu stołecznego należy spodziewać się utrudnień, jednak policjanci będą dbać o bezpieczeństwo. Wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe służby wyznaczą objazdy” – czytamy w komunikacie Komendy Stołecznej Policji.

Służby przypominają, że na terenie miasta umieszczone są znaki zakazu wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Stołeczne ulice są oznaczone znakiem B-5 z tabliczką T-0, m.in. w takich miejscach, jak:

  • Okuniewska/1 Praskiego Pułku
  • Trakt Brzeski/Jana Pawła II
  • Patriotów/Bysławska
  • Walcownicza/Patriotów
  • Wał Miedzeszyński/Bysławska
  • Przyczółkowa/Waflowa
  • Puławska/Karczunkowska
  • Aleja Krakowska/S-2
  • Aleje Jerozolimskie/Ryżowa
  • Kasprzaka/Ordona
  • Wolska/Elekcyjna
  • S-8/Połczyńska
  • Górczewska/Lazurowa
  • Arkuszowa/Estrady
  • Pułkowa/Wóycickiego
  • Modlińska/Płochocińska
  • ul. Modlińska na wys. ul. Sprawnej

W razie złamania zakazu policja przypomina, że należy spodziewać się kontroli drogowej, która może zakończyć się mandatem karnym. Ponadto wykroczenia mogą dotyczyć także nieprawidłowego poruszania się w zorganizowanych kolumnach.

„Jeszcze poważniej wygląda sytuacja, gdy kierujący nie zatrzyma się do kontroli, co wiąże się m.in. z utratą uprawnień. Trzeba mieć świadomość, że wjazd ciągników do Warszawy mógłby sparaliżować pracę służb ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem służb medycznych” – podała KSP.