Opinię o odwołaniu jednego z czterech wiceszefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Lecha Wojciechowskiego ma wydać sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Posłowie chcą też omówić wybór stałych doradców komisji oraz kierunki jej działania.

Cele komisji

Według informacji na stronach internetowych Sejmu, komisja zbierze się na zamkniętym posiedzeniu, podczas którego posłowie mają odbyć rozmowę o planie pracy komisji, zaopiniować projektowy akt wykonawczy dotyczący Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedyskutować sprawy bieżące.

Zmiany w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Zgodnie z ustawą o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu wiceszefów ABW powołuje i odwołuje premier na wniosek szefa Agencji po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Treść opinii nie jest dla szefa rządu wiążąca.

Obecnie zastępcami szefa ABW płk Krzysztofa Wacławka są obok płk Lecha Wojciechowskiego płk Bernard Bogusławski, płk Krzysztof Zieliński oraz płk Radosław Żebrowski.

Premier powołał płk. Wojciechowskiego na wiceszefa ABW 1 lutego 2022 roku. Z podawanych wówczas informacji wynika, że jest on absolwentem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat związany był z Instytutem Studiów Politycznych PAN.

Służbę w ABW rozpoczął w październiku 2006 r. Był zatrudniony również w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie zajmował się sprawami analityczno-prasowymi, pracował też w Kancelarii Prezydenta RP. Posiada duże doświadczenie zawodowe w obszarze analizy informacji oraz współpracy międzynarodowej.

Od marca 2016 r. do września 2017 r. zajmował stanowisko zastępcy dyrektora gabinetu szefa ABW a potem od października 2017 r. do listopada 2018 r. dyrektora biura ewidencji i archiwum Agencji. Od listopada 2018 r. był dyrektorem departamentu informacji, analiz i prognoz ABW.

Zanim został wiceszefem Agencji w służbie koncentrował się na zagadnieniach związanych z realizacją czynności analityczno-informacyjnych mających na celu uzyskiwanie i przetwarzanie informacji istotnych dla ochrony bezpieczeństwa państwa i jego porządku konstytucyjnego.

Członkowie komisji

W skład komisji wchodzi siedmiu posłów - przewodniczącym jest Michał Gramatyka (Polska2050-TD), a wiceprzewodniczącym Marek Biernacki (PSL-TD), Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski reprezentują Koalicję Obywatelską, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty - Lewicę, Waldemar Andzel PiS a Krzysztof Tuduj - Konfederację.

Posłowie koalicji zapowiedzieli powrót do rotacyjnego przewodniczenia i kierowania komisją z udziałem posłów opozycji. Przez dwie poprzednie kadencje szefami i wiceszefami komisji byli posłowie ugrupowania rządzącego - PiS.