Przyszłość dużych inwestycji infrastrukturalnych, relacji z Unią, zakupów wojskowych i wymiaru sprawiedliwości – o to Andrzej Duda będzie pytał nową sejmową większość

Dziś ruszają dwudniowe konsultacje z komitetami wyborczymi, które mają pomóc rozstrzygnąć, komu w pierwszym kroku prezydent powierzy misję tworzenia nowego rządu. Na pierwszy ogień idą najwięksi: Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska.

Przed spotkaniem wspólne oświadczenie mają wydać liderzy ugrupowań jeszcze opozycyjnych: KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Spodziewana jest deklaracja, że to Donald Tusk będzie ich kandydatem na premiera. – Chcemy przekazać prezydentowi, by nie przedłużał formowania rządu. Jesteśmy gotowi i nie ma sensu czekać, aż gabinet sformowany przez PiS polegnie w sejmowym głosowaniu – słyszymy z KO.

Prezydent ma każdemu z ugrupowań poświęcić po około dwie godziny. – Chce merytorycznie porozmawiać o spojrzeniu na politykę zagraniczną, na relacje z UE czy kwestie inwestycji – mówi nasz rozmówca z pałacu. Andrzej Duda ma pytać o podejście poszczególnych ugrupowań do kontynuowania dużych projektów infrastrukturalnych, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy budowa elektrowni atomowych, oraz szerzej o plan na energetykę. Ważne są też kwestie kontraktów zbrojeniowych. Podczas rozmów pojawią się pytania o kiełkujące w Unii koncepcje zmian traktatowych, osłabiających poszczególne stolice. W wymiarze sprawiedliwości rozmowa ma dotyczyć m.in. pomysłów na rozdział stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

– Mamy sto konkretów na sto dni i będziemy je realizować, pewne kwestie są do dogadania z koalicjantami. Im szybciej będzie rząd, tym szybciej będzie program – słyszymy z KO.

Bazowym scenariuszem jest jednak wciąż powierzenie misji tworzenia rządu przedstawicielowi PiS jako zwycięskiej partii. Jak słyszymy, na prośbę prezydenta PiS dostarczył mu argumentów, dlaczego tak powinno się stać. Rozmówca DGP z pałacu przekonuje, że prezydent decyzji wciąż nie podjął. – Konsultacje to żaden teatr, to jest robione z całą świadomością i spokojem – słyszymy. ©℗

Więcej w jutrzejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej i na eDGP.