W czwartek po godz. 10 Senat wznowił obrady; zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o referendum, która ma umożliwić przeprowadzanie referendum w dniu wyborów parlamentarnych, prezydenckich lub do Parlamentu Europejskiego.

W czerwcu prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowały odrzucenie nowelizacji; według senatorów istnieje wiele czynników, które nie sprzyja jednoczesnemu przeprowadzaniu referendum i wyborów - m.in. możliwość upolitycznienia kwestii referendum i traktowania go jako elementu w kampanii wyborczej.

Senat zajmie się też ustawą, która przewiduje, że za pośrednictwem Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) jej użytkownicy będą mieli dostęp do informacji o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS, prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), a także w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE. Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.

W porządku obrad na dziś jest również rządowa nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz nowelizacją ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.

Zaplanowano też prace nad projektem uchwały w 600. rocznicę nadania praw miejskich Łodzi. (PAP)

wni/ godl/