Ustawa zawiera rozwiązania, które zmierzają do skrócenia oraz uproszczenia procedur związanych z inwestycjami w zakresie elektroenergetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania krajowego rynku elektroenergetycznego oraz zwiększają bezpieczeństwo eksploatacji punktów bunkrowania skroplonym gazem ziemnym (LNG).
Nowela wprowadza definicję inwestycji towarzyszącej, rozumianej, jako zadanie inwestycyjne pozostające w funkcjonalnym związku ze strategiczną inwestycją w zakresie sieci przesyłowej dystrybucyjnej o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV, istniejących linii elektroenergetycznych stanowiących elementy sieci dystrybucyjnej o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV, tymczasowych obiektów budowlanych, obiektów sieci gazowej, sieci i przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych, infrastruktury drogowej lub kolejowej oraz ogólnodostępnych stacji ładowania.
Dodany ustawą przepis art. 2a zawiera upoważnienie dla rządu do określenia, w drodze rozporządzenia, wykazu inwestycji towarzyszących polegających na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych stanowiących elementy sieci dystrybucyjnej o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV, do których znajdą zastosowanie przepisy ustawy przesyłowej.
Nowe przepisy wprowadzają również definicje "sieci dystrybucyjnej" oraz "strategicznej inwestycji w zakresie sieci dystrybucyjnej".
Z nowelizacji wynika, że przepisy dotyczące postępowań w sprawach nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, stosuje się także w przypadku braku danych w katastrze nieruchomości pozwalających na ustalenie danych osobowych, w szczególności adresu zamieszkania, właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości. Zaznaczono, że niektóre przepisy ustawy będą stosowane do strategicznych inwestycji w zakresie sieci dystrybucyjnych wprost, inne odpowiednio, zaś stosowane niektórych będzie wyłączone.
Ustawa określa m.in. sposób informowania o zamiarze wywłaszczenia nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
Nowe przepisy usuwają czasowe ograniczenie dla stosowania uproszczonych procedur do realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. "Oznacza to, że ustawa przestanie mieć status ustawy epizodycznej i wejdzie na stałe do krajowego porządku prawnego, jako akt prawny zezwalający na stałe odstępstwa od stosowania wskazanych przepisów ustaw" - wyjaśniono.
Zwrócono uwagę, że załącznik do ustawy, który w dotychczas obejmował 52 strategiczne inwestycje w zakresie sieci przesyłowych, obejmie 85 inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz 81 inwestycji towarzyszących.
Ponadto nowe przepisy wprowadzają wyłączenie spod obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę podbudowy linii elektromagnetycznych. Wymagane będzie zgłoszenie takiej inwestycji.
Nowela wprowadza też obowiązki związane z uruchomieniem i funkcjonowaniem centralnego systemu informacji rynku energii. "Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości będzie obowiązany do udostępnienia nieruchomości w celu wykonania czynności związanych z przebudową urządzeń, podczas gdy obecnie obowiązek ten obejmuje jedynie udostępnienie w celu konserwacji oraz usuwania awarii" - wskazano.
Nowelizacja obejmuje też przepisy zmieniające ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wskazuje terminy składania wniosków w przypadku poszczególnych badań technicznych punktu bunkrowania skroplonym gazem ziemnym.
Poinformowano, że ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 8, zmieniających ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, które wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)
autor: Anna Bytniewska
ab/ mick/