W środę podczas obrad Senatu zgłoszono dwie poprawki mniejszości do ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej. Wiceminister resortu klimatu Adam Guibourge - Czetwertyński poinformował, że w przypadku pierwszego bloku jądrowego nie są przewidziane wywłaszczenia, bo ma być on zlokalizowany na terenie Lasów Państwowych.
W środę Senat zajął się ustawą o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących i niektórych innych ustaw. We wtorek senackie komisje środowiska i gospodarki poparły nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej z poprawką redakcyjną. Ustawa ma w opinii rządu m.in. ograniczyć ryzyka przy budowie elektrowni jądrowych.
Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge - Czetwertyński poinformował senatorów, że rząd szacuje, iż dzięki zapisom projektu ustawy skróci proces licencjonowania elektrowni jądrowej o rok lub półtora.
Podczas środowych obrad Senatu wprowadzono dwa wnioski mniejszości, które były poprawkami biura legislacyjnego. W pierwszej poprawce zaproponowano, żeby przyjąć definicję elektrowni jądrowej zawartą w ustawie prawo atomowe i należy uznać ją za podstawową.
Druga poprawka mniejszości zakłada, że do wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy postępowań w sprawie wydawania opinii, o których mowa w ustawie, stosuje się przepisy ustawy zmieniającej.
Wiceminister Adam Guibourge - Czetwertyński odpowiadając na pytania senatorów zaznaczył, że obecnie trwają konsultacje transgraniczne dotyczące projektu budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. "Planowane są już spotkania z państwami, które są w zasięgu działania zgodnie z przepisami unijnymi i zgodnie z międzynarodowymi konwencjami" - powiedział.
Dodał, że jeśli chodzi o pierwszą lokalizacje elektrowni jądrowej nie są przewidziane wywłaszczenia. "Ten blok ma być zlokalizowany na terenie Lasów Państwowych".
Podkreślił też, że Komisja Europejska analizowała proponowane w ustawie przepisy i nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń.
"Westinghouse wybraliśmy, jako dostawcę technologii nie jako wykonawcę tej inwestycji tzn., że będziemy od nich zamawiać projekt pod specyfikację, która odpowiada rozwiązaniu, które oferuje Westinghouse" - stwierdził wiceminister. Zapewnił, że bezprzetargowy wybór firmy Westinghouse był konsultowany z Komisją Europejską.
Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej przewiduje rozszerzenie katalogu inwestycji towarzyszących budowie elektrowni jądrowych, w szczególności o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy samej elektrowni oraz infrastruktury towarzyszącej.
Tzw. decyzja zasadnicza ma być wydawana na początkowym etapie całego procesu - przed decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji oraz zezwolenia na wejście na teren nieruchomości ma zostać rozszerzona o pomiary, badania lub inne prace, które są niezbędne do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Zgodnie z nowymi przepisami nabywca lub zbywca nieruchomości objętej decyzją o wskazaniu lokalizacji inwestycji zobowiązani będą do zgłoszenia właściwemu wojewodzie danych nowego właściciela. Brak zgłoszenia i prowadzenie postępowania bez udziału nowego właściciela nie będzie stanowiło podstawy do wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności.
Organy administracji publicznej na uzasadniony wniosek inwestora mają udostępniać nieodpłatnie informacje i dane do wykorzystania w związku z wykonywaniem zadań związanych z obiektami energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Ma to pozwolić na redukcję kosztów oraz usprawnienie procesu przygotowania i realizacji przedsięwzięcia.
Wprowadzona zostanie możliwość tymczasowej eksploatacji obiektu jądrowego po uzyskaniu zezwolenia na rozruch. Do czasu wydania zezwolenia na eksploatację obiektu jądrowego, jednak nie dłużej niż przez czas określony w zezwoleniu na rozruch, eksploatacja będzie mogła być prowadzona na podstawie zezwolenia oraz zatwierdzonego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki raportu z rozruchu obiektu jądrowego. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć wielomiesięcznego wyłączenia bloku jądrowego. (PAP)
autorka: Anna Bytniewska
ab/ drag/