Politycy PSL zwrócili się w piątek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o "wyjęcie wtyczki z zamrażarki sejmowej i odmrożenie" ich projektu o zniesieniu zmiany czasu. Potrzeba zlikwidowania zmiany czasu jest bardzo duża; wymagają tego zarówno powody zdrowotne, jak i ekonomiczne - mówili.

W nocy z 29 na 30 października zmieniamy czas z letniego na zimowy - pośpimy o godzinę dłużej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.

PSL chce likwidacji zmiany czasu

Poseł Jarosław Rzepa (PSL) podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że od wielu lat w Polsce i Europie trwa dyskusja o wadach zmiany czasu. "My mówimy krótko, że należy ją znieść" - mówił.

Poseł ludowców przypomniał, że jego ugrupowanie złożyło w Sejmie projekt ustawy dotyczący zniesienia zmian czasu i pozostawienia przez cały rok czasu letniego jako obowiązującego. "Zwracamy się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o wyjęcie wtyczki z zamrażarki sejmowej i odmrożenie projektu o zniesieniu zmiany czasu" - oświadczył Rzepa.

Jego zdaniem, zmiana czasu sprawia więcej problemów niż korzyści. "Warto też przypomnieć, że 84 procent Europejczyków popiera taki krok" - dodał poseł PSL.

Do zmiany czasu odniósł się też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek w Radiu Kraków. Zdaniem szefa ludowców potrzeba zlikwidowania szkodliwej zmiany czasu jest bardzo duża. "Dziś wymagają tego zarówno powody zdrowotne, jak i ekonomiczne. Taką ustawę złożyliśmy w Sejmie, liczymy na jej przyjęcie. Kierunkową decyzję podejmuje też z naszej inicjatywy UE" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Zmiana czasu - regulacje prawne

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni.

Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią. Wydawany co pięć lat, na kolejne pięć lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

Większość chce zmian

Z przeprowadzonego w październiku 2022 r. sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 r. wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 r. zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/