Otwierając debatę dotyczącą reformy systemu świadczeń społecznych prof. Tomasz Grodzki powiedział, że Senat ponownie jest miejscem dyskusji poświęconej wyzwaniom demograficznym.

Wskazał, że "jest to element szerszej dyskusji, która przetacza się od czasu do czasu w różnych nieskoordynowanych aktach ustawodawczych na temat obniżenia wieku emerytalnego; potem namawiania do pracowania dłużej".

"W opinii publicznej pomoc socjalna kojarzy się w tej chwili tylko z 500+ i z zawiedzionymi oczekiwaniami, jakie wiązano z tym programem - głównie myślę tu o aspekcie demograficznym" - ocenił marszałek Grodzki.

Zwrócił uwagę, że "dzietność, która miała eksplodować pod wpływem tego programu, nie poprawiła się w stopniu najmniejszym, a wyrzucone pieniądze w tzw. technologie inne niż in vitro przegrywają z faktami". "Z programu in vitro urodziło się ponad 22 tys. dzieci, zaś z tego programu, który jest obecnie - zaledwie kilkaset, czyli relacja koszty dziecka z in vitro były o wiele mniejsze, niż z obecnie promowanych programów rodzicielskich" - powiedział Grodzki.

Zaznaczył jednocześnie, że dziecko jest skarbem, który jest Polsce potrzebny.