* * *

Prezydent Lech Kaczyński udaje się dziś z wizytą do Tbilisi. W stolicy Gruzji weźmie udział w obchodach piątej rocznicy Rewolucji Róż, która doprowadziła do ustąpienia ówczesnego prezydenta Eduarda Szewardnadzego i wyboru na to stanowisko Micheila Saakaszwilego.

22-23 listopada 2003 roku demonstranci kierowani przez Saakaszwilego zdobyli parlament, blokując inauguracyjną sesję nowego gruzińskiego parlamentu, opanowali Tbilisi i wymusili rezygnację Szewardnadzego. "Uzbrojeni" byli jedynie w róże - stąd nazwa "Rewolucja Róż".

W wyniku "rewolucji" anulowane zostały sfałszowane - według OBWE - wybory parlamentarne. 5 stycznia 2004 r. Saakaszwili został wybrany na prezydenta, a w marcu jego partia zwyciężyła w powtórzonych wyborach do parlamentu.

Obecnie kilka gruzińskich partii opozycyjnych, niemających przedstawicieli w parlamencie, domaga się przeprowadzenia wiosną wcześniejszych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

11 listopada Saakaszwili uczestniczył w Warszawie w uroczystościach z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie wziął jednak udziału w wydanej przez prezydenta Kaczyńskiego gali w Teatrze Wielkim.

ajg/ par/ * * *

We Wrocławiu rozpocznie się dziś wspólne posiedzenie prezydiów: Sejmu Rzeczypospolitej i niemieckiego Bundestagu oraz Konferencja Parlamentarna, które poprowadzą marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.

We Wrocławiu, w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim, na wspólnym posiedzeniu prezydiów obu parlamentów omówione zostaną: współpraca polsko-niemiecka, jej stan aktualny, perspektywa rozwoju oraz dotychczasowa współpraca pomiędzy parlamentami obu państw, a także współpraca parlamentarna w ramach Unii Europejskiej.

Wspólne posiedzenia prezydiów Sejmu i Bundestagu miały do tej pory miejsce dwukrotnie: w 2004 r. w Słubicach oraz w 2007 r. w Berlinie.

W poniedziałek parlamentarzyści przeniosą się do Krzyzowej.

iwe/

* * *

W Warszawie odbędzie się dziś koncert finałowy Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie to wieńczy obchody 75. rocznicy urodzin kompozytora.

Podczas finałowego koncertu festiwalu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej wykonany będzie utwór "Siedem bram Jerozolimy" Pendereckiego, pod batutą kompozytora.

Utwór napisany został na zamówienie miasta Jerozolimy. Prawykonanie odbyło się w Jerozolimie 9 stycznia 1997 roku z udziałem międzynarodowej obsady solistów, chórów radiowych z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz Orkiestry Radia Bawarskiego w Monachium i Orkiestry Symfonicznej w Jerozolimie.

abe/ * * *

Koncertem w białostockim ratuszu, siedzibie Muzeum Podlaskiego, rozpocznie się dziś IV Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych. Zdaniem organizatorów jest to największa tego typu impreza na świecie, promująca granie na "cztery ręce".

W konkursie rywalizować będą 34 duety z 27 państw, m.in. z Japonii, Chin, USA, Szwajcarii, Włoch i Polski. Zaprezentują utwory wybitnych kompozytorów różnych epok, od baroku po współczesność, m.in. Mozarta, Bacha, Rachmaninowa, Lutosławskiego, Gershwina i Góreckiego.

Najlepszy duet, który otrzyma w nagrodę 5 tys. euro, poznamy w niedzielę, 29 listopada.

mwi/ * * *

W Szamotułach (Wielkopolskie) odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, prekursora sukcesu polskich kryptologów, którzy złamali szyfr Enigmy, i twórcy rewolucji w kryptologii.

Prochy spoczną w kwaterze Powstańców Wielkopolskich cmentarza parafialnego w Szamotułach. Po uroczystościach pogrzebowych na skwerze jego imienia odsłonięty zostanie pomnik poświęcony ppłk. M. Ciężkiemu.

Maksymilian Ciężki urodził się w Szamotułach 24 listopada 1898 roku. Był Powstańcem Wielkopolskim oraz oficerem Wojska Polskiego. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję dowódcy Biura Szyfrów polskiego wywiadu. Brał udział w pracach nad złamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Zmarł 9 listopada 1951 roku w angielskim miasteczku Par.

rpo/ mwi/ bno/ woj/