* * *

Rada Krajowa PO podsumuje dzisiaj rok rządów koalicji PO-PSL, omówi też przygotowania do przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Rada Krajowa Platformy odbędzie się w warszawskim Novotelu. Jako pierwszy ma zabrać głos Donald Tusk, który będzie mówił o osiągnięciach swojego gabinetu po 12 miesiącach. Prezydent Lech Kaczyński powołał rząd Tuska 16 listopada 2007 r.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski razem z szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim podsumują zaś mijający rok od strony pracy parlamentu.

Z kolei wicepremier Grzegorz Schetyna ma mówić o kalendarzu przygotowań do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. Rada na pewno nie zdecyduje o kształcie list do PE, trudno też oczekiwać, żeby zatwierdziła sztywny kalendarz wyborczy, bo jest na to jeszcze za wcześnie. Regiony dostały na razie tylko luźne wytyczne, żeby pracowały nad listami.

Władze partii, które planowały początkowo zwołać Radę najwcześniej w grudniu, postanowiły ostatecznie, że lepszy efekt uzyskają łącząc posiedzenie Rady z przypadającą właśnie rocznicą rządu PO-PSL.

laz/ mrr/ ura/

* * *

Rada Polityczna PiS zbierze się dziś przed południem w Warszawie. Obrady Rady będą poświęcone podsumowaniu roku rządów koalicji PO- PSL. PiS nie ukrywa, że bardzo krytycznie ocenia rządy swoich następców.

Rocznica rządów gabinetu Donalda Tuska przypada w niedzielę. W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu wystawi rządowi "cenzurkę". "Generalnie będzie to wystąpienie krytyczne" - zapowiada Jarosław Kaczyński.

Pierwsza część obrad sobotniej Rady, w tym wystąpienie prezesa partii, będzie otwarte dla mediów. Następnie, już bez udziału dziennikarzy, odbędzie się dyskusja.

Nie wykluczone, że Rada przyjmie uchwałę w związku z mijającym rokiem rządów PO-PSL.

hgt/ ura/

* * *

W Gdańsku odbędą się dziś obchody 90-lecia istnienia Ligi Morskiej i Rzecznej. Honorowy Patronat nad uroczystościami objął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Uroczystości rozpocznie msza ekumeniczna w Bazylice Mariackiej w intencji Ligi Morskiej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Główne obchody odbędą się w Centralnym Muzeum Morskim. Zostaną m.in. wręczone odznaczenia i wyróżnienia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz podpisane porozumienie o współpracy na rzecz Morza Bałtyckiego oraz Wisły i jej Dorzecza pomiędzy Ligą Morską i Rzeczną a Związkiem Miast Nadwiślańskich.

Stowarzyszenie pożytku publicznego jakim jest Liga Morska i Rzeczna powstało w dniu 1 października 1918 r.

Podstawowym obowiązkiem statutowym Ligi było kształtowanie świadomości morskiej społeczeństwa, upowszechnianie żeglarstwa i sportów wodnych.

Obecnie celem Ligi Morskiej i Rzecznej jest odbudowa jednostki szkoleniowej "Generał Zaruski".

bls/

* * *

Masową demonstrację przeciwko ekspansji wydobywania węgla brunatnego zapowiadają dziś w południe przed stacją klimatyczną "Ziemia na Krawędzi" w miejscowości Roztoka (Wielkopolska) ekolodzy z Greenpeace i mieszkańcy. Ekolodzy twierdzą, że weźmie w niej udział nawet do tysiąca osób, które są ofiarami dotychczasowej działalności Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" SA w Kleczewie.

Ekolodzy sprzeciwiają się wykorzystywaniu węgla jako głównego źródła pozyskiwania energii elektrycznej i uruchamianiu nowych odkrywek, przede wszystkim w miejscowości Tomisławice. Twierdzą, że degradują one środowisko, a węgiel ma decydujący wpływ na ocieplenie klimatu.

W środę, ekolodzy z Greenpeace, otworzyli w Roztoce swoją stację klimatyczną. Ma ona kształt dużej kopuły, przypominającej planetę. Ulokowano ją na krawędzi odkrywki węgla brunatnego Jóźwin II B. Chcą w ten sposób bronić klimat i Jezioro Gopło przed zgubnym wpływem przyszłej odkrywki "Tomisławice".

Tymczasem, w piątek KWB poinformowała PAP, że otrzymała z Państwowego Instytutu Geologicznego ekspertyzę hydrogeologiczną, z której wynika, że odkrywka "Tomisławice" nie wpłynie negatywnie na stan wód w Jeziorze Gopło.

zak/ krf/ mhr/

Newsroom PAP