Szefowa Stowarzyszenia Krystyna Mokrosińska powiedziała PAP w sobotę, że przegłosowanie jednolitego tekstu zmian statutu - ze względu na wciąż trwające szczegółowe prace - odbędzie się na następnym zjeździe.

Sprzeciw wobec reorganizacji SDP wyrażają niektórzy jego członkowie, m.in. prezes warszawskiego oddziału Barbara Rogalska. W apelu, którego kopię PAP otrzymała w sobotę, wzywa ona delegatów do odrzucenia projektu nowego statutu.

"Po głębokim namyśle i po wielu dyskusjach z kolegami z różnych środowisk i oddziałów naszego Stowarzyszenia stwierdzamy, iż przeżywa ono głęboki kryzys tożsamości pogłębiany forsowaniem obcego nam statusu organizacyjnego i wieloma błędami w reprezentowaniu interesów dziennikarstwa polskiego" - głosi na wstępie apel. "Żądamy powrotu do tożsamości i roli SDP jako organizacji zawodowo-twórczej, która zorganizuje nasze wspólne działania" - napisano.

Mokrosińska pytana o apel powiedziała, że "pochodzi od osób, które nie wiedzą, na czym polegają zmiany; jest nieprawdziwy i obraźliwy".

Jeden z delegatów w rozmowie z PAP nie wykluczył, że sprawa apelu zostanie skierowana do sądu koleżeńskiego.

"To bezprawna próba ponownego głosowania nad kwestiami już rozstrzygniętymi. Rzecznik dyscyplinarny musi zastanowić się, jak potraktować takie +rozbijactwo+" - podkreślił członek Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich liczy ok 2,5 tys. członków

SDP zadeklarowało, że chce być organizacją pożytku publicznego podczas kwietniowego zjazdu. Wówczas za przekształceniem opowiedziało się 64 delegatów przy 18 głosach przeciwnych i 6 wstrzymujących się. Sprawa wciąż budzi spory.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich liczy ok 2,5 tys. członków. Istnieje od 1951 roku i do 1982 r. było jedyną organizacją środowiska dziennikarskiego w Polsce. W 1981 r. po ogłoszeniu stanu wojennego SDP zostało bezprawnie rozwiązane i w 1982 r. zdelegalizowane, a cały majątek - m.in. Dom Dziennikarza w Warszawie - skonfiskowany i przekazany utworzonemu w miejsce SDP Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL (obecnie Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej).

Możliwość legalnego działania SDP odzyskało w 1989 r. Jednak prawo do odzyskania utraconego majątku Społeczna Komisja Rewindykacyjna przyznała Stowarzyszeniu dopiero w 2001 r.

SDP jest członkiem Konferencji Mediów Polskich; z inicjatywy SDP została przyjęta w 1995 r. Karta Etyczna Mediów, a na jej podstawie powołana Rada Etyki Mediów. Od 1996 przy SDP działa Centrum Monitoringu Wolności Prasy.