Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski przedstawiając posłom projekt budżetu powiedział, że w 2016 r. NIK przeprowadzi ponad 200 kontroli planowych i kilkaset kontroli doraźnych.

Podał, że proponowany budżet to 282 mln zł i rośnie nominalnie o 7,4 proc. Na wynagrodzenia i pochodne przeznaczone jest prawie 80 proc. budżetu - 225,6 mln zł. Budżet na 2016 r. zakłada 6,8 proc wzrost wynagrodzeń - mówił prezes NIK. Nie wzrasta liczba etatów w NIK - zapewnił.

Średnie wynagrodzenia wzrosną z 9 tys. zł do 9,5 tys. zł - podkreślał koreferent komisji Tadeusz Dziuba (PiS). Zaznaczył, że komisja chciałaby się zapoznać z systemem wynagradzania w NIK i zasadami przyznawania nagród.

W budżecie 17 mln zł zaplanowano na wydatki majątkowe - o 5 mln zł więcej niż przed rokiem. Jak wyjaśnił Kwiatkowski chodzi m.in. o remont największej sali w NIK - sali im. Lecha Kaczyńskiego, rozbudowę jednej z delegatur i remont w innej oraz pieniądze na inwestycje informatyczne.

Kwiatkowski podał, że w 531 tys. zł dochodów główny udział mają opłaty czynszowe za wynajem powierzchni biurowych i najem mieszkań służbowych.

Posłowie wnosili, by zmniejszyć środki przeznaczane na delegacje zagraniczne i przenieść je na wyjazdy krajowe. Taką rekomendację dla sejmowej komisji finansów publicznych posłowie przyjęli w czwartek.

Prezes NIK zadeklarował, że taka zmiana nastąpi, nie będą zmniejszane środki na współpracę z krajami wschodnimi - głownie z Ukrainą. Zmniejszone będą kwoty na udział w spotkaniach organizacji międzynarodowych.

Budżet NIK przygotowuje i przyjmuje Kolegium NIK, jest on dołączany do ustawy budżetowej uchwalanej przez Sejm.