Tysiące dzieci i dorosłych przyszły na 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku odbywa się on na warszawskim Stadionie Narodowym. To prawdopodobnie największa plenerowa impreza naukowa na świecie.

Na Pikniku jest prawie dwieście stanowisk, na których pokazywanych jest blisko tysiąc eksperymentów. Uczestnicy próbują między innymi sterować myślami muzyką z domowego odtwarzacza. Chętni zakładają na głowę wykrywacz fal mózgowych i muszą maksymalnie skupić się na jednej rzeczy. Im większe skupienie, tym częściej zmienia się emitowana z odtwarzacza muzyka. Koordynator projektu, Andrzej Szozda z portalu polskieradio.pl, powiedział, że tego typu eksperymenty podejmuje się, by dać niepełnosprawnym szansę na poruszanie się czy komunikowanie ze światem. Zbudowano już sterowane myślami syntezatory mowy, wózki inwalidzkie czy zabawki.

Goście Pikniku przekonali się też, że matematyka może być ciekawa. Całki, fraktale i wzory matematyczne można poznać malując i wycinając. Uczestniczący w Pikniku matematycy podkreślali, że całki są ważne, bo są obecne wszędzie, także w elektronice. Liście paproci i kalafiorów są z kolei podobne do fraktali.

Ci, którzy przysypiali w szkole na przedmiotach ścisłych, przekonują się, że fizyka czy chemia też mogą być ciekawe. Uczestnicy mogli na przykład eksperymentować z lepkością cieczy, a także z ogniwem elektrycznym, zrobionym z plasterków cytryny i gwoździa.

Wśród wystawców są też poszczególne programy Polskiego Radia. Można tam spotkać wiele osób znanych z anteny, na przykład Romana Czejarka, Tomasza Zimocha czy Marka Niedźwieckiego. Byli też korespondenci Polskiego Radia: Maciej Jastrzębski z Moskwy i korespondent naukowy, Rafał Motriuk. Maciej Jastrzębski podpisywał swoją książkę o Rosji.
Piknik Naukowy potrwa do 20:00. Imprezie od początku patronuje Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Siekaj/dabr