Witajcie w UE - powiedział do przedstawicieli władz Chorwacji premier Donald Tusk, podczas uroczystości podpisania traktatu o przystąpieniu tego kraju do UE. Ocenił, że decyzja Zagrzebia i nadzieje państw aspirujących do UE - mimo kryzysu - pokazują, że Unia ma głęboki sens.

"Jesteśmy po wyczerpującej dyskusji w kluczowym dla historii Unii momencie. Szukamy wyjścia z kryzysu, który tak bardzo dotkliwie odczuwamy na całym świecie, a w szczególności w strefie euro, a przecież decyzja Chorwacji, nadzieje i marzenia kolejnych państw, które aplikują do UE pokazują, że UE ma głęboki sens" - mówił w piątek szef polskiego rządu.

Powiedział, że ci, którzy mają w swojej pamięci czas, kiedy sami wchodzili do Unii, dobrze wiedzą, jaki to wzruszający moment dla przywódców kraju i jego obywateli. Dodał, że Chorwaci mają prawo do wielkiej satysfakcji, bo ich droga do Europy była trudniejsza niż wielu dzisiejszych członków Wspólnoty.

Tusk chwalił nadzwyczajne talenty, odwagę i wysokie kompetencje przedstawicieli chorwackich władz. Przywódcy Chorwacji i UE, w tym polski premier podpiszą w Brukseli traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE. Podpisanie traktatu oficjalnie zakończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie UE już w lipcu 2013.

Barroso: to sukces narodu chorwackiego

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podkreślił w piątek w Brukseli, że podpisanie traktatu akcesyjnego przez Chorwację jest wyjątkową chwilą dla UE i dla tego kraju. "Sukces, który dzisiaj celebrujemy, jest sukcesem narodu chorwackiego" - zaznaczył.

Barroso pogratulował narodowi chorwackiemu zaangażowania na rzecz Europy. Zdaniem Barroso, Chorwacja wykazała, że spełnia bardzo trudne warunki, niezbędne do przystąpienia do UE, co nastąpi "w pełni 1 lipca 2013 roku"

Zadeklarował, że Komisja Europejska będzie nadal monitorować bardzo ściśle proces integrowania się Chorwacji, aż do momentu akcesji i będzie wspomagać ją na tej drodze.

W ocenie Barroso, dzisiaj UE wysyła jasny sygnał także sąsiadom Chorwacji. "Nasza europejska oferta leży na stole, że ciężka praca się opłaca, że korzyści z integracji europejskiej są w zasięgu ręki dla naszych partnerów" - mówił.

Zdaniem szefa KE, kryzys gospodarczy nie powinien zmieniać podstawowego zaangażowania UE na rzecz krajów, które chcą stać się członkami Unii. Zaznaczył, że UE powinna prowadzić wiarygodną politykę w dziedzinie rozszerzenia.

Na zakończenie powiedział, że z góry się cieszy na to, iż Chorwacja zostanie 28 członkiem UE.

Josipović: wreszcie przekraczamy próg europejskiego domu

Dzisiaj wreszcie przekraczamy próg europejskiego domu - powiedział w piątek prezydent Chorwacji Ivo Josipović podczas uroczystości podpisania traktatu o przystąpieniu jego kraju do UE.

Josipović nazwał podpisanie traktatu akcesyjnego przez Chorwację "historycznym zdarzeniem". Przypomniał, że jego państwo ma za sobą wojnę i transformację ustrojową.

"Nasz sukces dlatego jest jeszcze większy. Dlatego możemy pogratulować sobie. Sukces Chorwacji jest sukcesem Europy i pokojowej polityki, która jest najsilniejszym fundamentem zjednoczonej Europy" - podkreślił.

Premier Chorwacji: będziemy wiarygodnym partnerem

Obecne problemy UE można przezwyciężyć wspólnie, w duchu solidarności; Chorwacja będzie wiarygodnym partnerem, który w pełni będzie działał na rzecz zjednoczonej Europy - zapewniła w piątek premier tego kraju Jadranka Kosor.

"Chorwacja dziś wraca w pełni do narodu europejskiego, rodziny, której zawsze byliśmy częścią. (...) Chcemy przyczynić się do dobrobytu i zróżnicowania kulturalnego Unii" - podkreślała podczas uroczystości podpisania traktatu akcesyjnego przez jej kraj.

Jak przekonywała, sukces Chorwacji otworzy drogę innym państwom regionu w ich wysiłkach na rzecz dołączenia do Unii. Zapewniała, że Zagrzeb będzie dzielił się doświadczeniami ze swoimi sąsiadami i wspierał ich w reformach.

"UE w dzisiejszym zglobalizowanym świecie jest jedynym bytem, który może zapewnić bezpieczeństwo i dobrobyt" - oceniła Kosor.