Litewski minister oświaty Gintaras Steponaviczius wyraził zadowolenie z rozmowy z polską minister edukacji Katarzyną Hall nt. szkolnictwa polskiego na Litwie. Przyznał, że mówiono o litewskiej ustawie o oświacie i rozstrzyganiu drażliwych spraw w przyszłości.

"Cieszę się, że nie oglądamy się wstecz" - powiedział w poniedziałek minister Steponaviczius, komentując dla dziennikarzy piątkowe spotkanie z minister Hall, do którego doszło w Brukseli, gdzie oboje uczestniczyli w posiedzeniu szefów resortów edukacji. Podczas dwustronnego spotkania rozmawiali o oświacie mniejszości narodowych w obu krajach.

Steponaviczius przyznał, że z minister Hall rozmawiali o litewskiej ustawie o oświacie, która wywołuje wiele kontrowersji, i o tym, czy "nie warto rozpatrzyć od nowa przyjętych decyzji". "Rozmawialiśmy raczej o tym, jak drażliwe kwestie dotyczące mniejszości narodowych w Polsce na Litwie trzeba będzie rozstrzygać w przyszłości" - zaznaczył.

Jego zdaniem konieczny jest bezpośredni międzynarodowy dialog w sferze oświaty.

"Na poziomie ministerstw będziemy uzgadniali stanowiska i je uzasadniali"

"Uzgodniliśmy, że na poziomie ministerstw będziemy uzgadniali stanowiska i je uzasadniali" - powiedział litewski minister.

Zaznaczył, że w czasie rozmowy z minister Hall "dominowała rzeczowa i poprawna atmosfera".

"Jest chęć nieoglądania się wstecz i zrozumienia, że nauczanie języka państwowego jest ważnym priorytetem każdego państwa" - powiedział.

Steponaviczius odnotował, że jego resort nie rozważa możliwości odwołania decyzji o ujednoliceniu egzaminu z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych już w 2013 roku.

Przyjęta w marcu przez Sejm ustawa o oświacie przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego". Ustawa przewiduje, że od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

Natomiast w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym szkoły polskie, a pozostawiane jedynie szkoły litewskie. Według społeczności polskiej na Litwie, w efekcie liczba polskich szkół w tym kraju zmniejszy się o połowę - z obecnych ok. 120 w Wilnie i na Wileńszczyźnie do około 60.