Ponad 200 placówek zgłosiło się w tym roku do udziału w Nocy Muzeów, która odbędzie się z 14 na 15 maja w Warszawie. Po raz pierwszy w wydarzeniu wezmą udział Muzeum TVP, Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki.

Z okazji obchodzonego Roku Marii Skłodowskiej-Curie szczególne wydarzenia planowane są na ul. Freta 16, przed rodzinnym domem noblistki, w którym dziś działa muzeum jej imienia. Podczas gry miejskiej "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Napromieniuj się wiedzą" jej uczestnicy dowiedzą się co znajdowało się we fiolkach uczonej i jak wyglądały jej Noble.

Do akcji przyłączyło się blisko 60 muzeów.

Lampy "Konoskop" z lat 30. służące do przekształcania obrazu optycznego na elektroniczny i pierwsza kamera czarno-biała "Marconi" zakupiona do studia A w latach 1956/57 - to tylko niektóre z eksponatów Muzeum TVP, które będzie można zobaczyć podczas Nocy Muzeów.

Pamiątkowe puchary, proporczyki, bilety, plakaty, a także koszulki i buty, w których grały największe gwiazdy Legii, zostaną pokazane w Muzeum Legii Warszawa.

Ponad 2 tys. eksponatów ukazujących erotyczne fascynacje twórców ze wszystkich kontynentów, zbiory erotycznej ceramiki peruwiańskiej, miniatur perskich - będzie można zobaczyć w Muzeum Erotyki.

Podobnie jak w latach ubiegłych miasto wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotuje dla zwiedzających bezpłatne, oznaczone linie autobusowe kursujące między muzeami oraz zabytkowe autobusy "ogórki". Dla miłośników rowerów Warszawskie Towarzystwo Cyklistów planuje organizację Rowerowej Nocy Muzeów.

Muzeum Historii Polski zorganizuje quizy, zabawy i gry w tymczasowej siedzibie przy ul. Senatorskiej 35, od strony Parku Saskiego. Zaplanowano m.in. układanie puzzli z obrazem Canaletta "Elekcja Stanisława Augusta" oraz quiz "czym dwa obrazy Canaletta się różnią?"; rysowanie przyszłej siedziby Muzeum, która ma powstać nad Trasą Łazienkowską; grę edukacyjną "Żywe obrazy" i "Świat Grottgera". Przewodnicy z grupy przewodnicy.warszawa.pl oprowadzać będą po Parku Saskim i opowiadać o Muzeum.

Indiańską Noc Muzeów zaplanowało Państwowe Muzeum Etnograficzne. Zamiast biletów wstępu tej nocy każdy odwiedzający otrzyma pocztówkę - zdjęcie z Chile; dla gości czekających na wejście do muzeum - zabawy organizowane przez animatorów. Przed muzeum stanie kiermasz indiański, sprzedawane będą rękodzieła, ceramiki, biżuteria z Ameryki Południowej.

Muzeum Narodowe zorganizuje spotkania w galeriach stałych, poświęcone wybranym tematom z dziejów sztuki: kobiety w sztuce, twórczość Jana Matejki, sztuka starożytna. Każde spotkanie trwać będzie około 40 minut. Odbędą się też spotkania z konserwatorami "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki.

Poza muzeami w Nocy uczestniczą galerie, pracownie artystyczne, ośrodki i instytuty kulturalne, fundacje oraz stowarzyszenia oraz placówki, których działalność na co dzień nie jest związana ze sztuką. Są wśród nich Giełda Papierów Wartościowych, Instytut Pamięci Narodowej czy Dowództwo Garnizonu Warszawa. Będzie można także zwiedzić gmach Sejmu, gabinet Prezydenta Polski oraz gabinet Prezydent m.st. Warszawy.

Poza licznymi wystawami odbędzie się wiele imprez towarzyszących: koncerty, spektakle, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne i pokazy filmowe. W programie znajdują się m.in.: koncert mistrzów pod pomnikiem Chopina organizowany przez Stołeczną Estradę (wystąpi m. in. Steve Hackett; były gitarzysta grupy Genesis) oraz koncert jazzowy w Amfiteatrze; najnowszy projekt Bogdana Hołowni przygotowany przez Fundacje Sztuki Niegłupiej (koncerty odbędą się w Łazienkach Królewskich).

Noc Muzeów w stolicy zaczyna się o godzinie 19. Większość muzeów i galerii będzie czynna do godz. 1, ale część placówek przewiduje wydłużenie godzin otwarcia do godziny 3 lub do ostatniego gościa. Na wystawy oraz wydarzenia odbywające się w ramach Nocy Muzeów wstęp jest wolny. Na wybrane atrakcje obowiązują wejściówki, które będzie można odbierać przed imprezą.