Prezes Fundacji Godła Promocyjnego "Teraz Polska" Krzysztof Przybył wręczył w czwartek statuetki "Wybitny Polak za Granicą" wybitnym przedstawicielom społeczności polonijnej.

Podczas uroczystości w Konsulacie Generalnym RP wyróżnienia otrzymało w drodze konkursu pięć osób w dziedzinach: Młody Polak, Biznes, Nauka, Kultura oraz Osobowość. Podczas uroczystości odebrali je Agnieszka Wójtowicz-Vosloo - reżyserka wyświetlanego niedawno na amerykańskich ekranach filmu "After.Life" z udziałem Liama Neesona i Christiny Ricci - oraz Michał Siwiec, właściciel firmy Phoenix Building Restoration w Nowym Jorku.

Statuetki otrzymali także prof. Maria Siemionow, która przeprowadziła pierwszą w USA udaną operację przeszczepu twarzy, Janusz Kapusta - ilustrator, geometra i wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej tzw. K-dronu, a także fotografik Piotr Sikora - współtwórca wystawy "Granice" na szanghajskim EXPO.

W rozmowie z PAP Wójtowicz-Vosloo uznała wyróżnienie za wielki zaszczyt. "Jest to dla mnie bardzo mobilizujące, a jednocześnie stanowi doping do jeszcze cięższej pracy, żeby promować Polskę. Naprawdę w to wierzę. Dedykuję tę nagrodę babci, która ma dzisiaj 88. rocznicę urodzin i która wpoiła we mnie miłość do wszystkiego, co polskie. Także dumę z tego, że jestem Polką" - zapewniła młoda reżyserka.

Konkurs "Wybitny Polak za Granicą" organizuje Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego

Konkurs "Wybitny Polak za Granicą" organizuje Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego. Zajmuje się ona promocją gospodarki, kultury, sportu itp. przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, Senatem, Ministrem Spraw Zagranicznych, polskimi placówkami dyplomatycznymi oraz Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". Jej założyciele chcą kreować pozytywny wizerunek Polski poprzez wyróżnianie i promocję wybitnych osób mieszkających za granicą.

W swym wystąpieniu Przybył argumentował, że poświęcamy za mało czasu na mówienie o sukcesach, "zastraszeni, że Polak nie potrafi - a Polak potrafi". Jak uzupełnił w rozmowie z PAP, celem konkursu jest promocja Polaków, którzy mają duże osiągnięcia nie tylko w środowisku polonijnym, ale przede wszystkim w amerykańskim.

"Nasi wspaniali rodacy osiągają w różnych dziedzinach ogromne sukcesy, o czym często nie wiedzą ani ludzie mieszkający tutaj, ani też w Polsce. Mamy takich osób wiele i chcemy je wydobyć z cienia" - dodał. Za drugi ważny cel swej fundacji uznał potrzebę pobudzenia młodzieży, która "zwłaszcza od Jana Pawła II i Lecha Wałęsy przestała się wstydzić swojej polskości i zaczyna się nią chwalić".

W Stanach Zjednoczonych konkurs "Wybitny Polak w USA" prowadzi instytucja Pangea Alliance

W Stanach Zjednoczonych konkurs "Wybitny Polak w USA" prowadzi instytucja Pangea Alliance, którą reprezentował na czwartkowym spotkaniu wiceprezes Grzegorz Fryc. Ma ona za zadanie promowanie Polski oraz wzajemnych relacji między krajem a młodą emigracją. Nowojorska kapituła rozpatrzyła 16 nominacji wybranych z około 26 kandydatur wytypowanych przez polonijne organizacje.

W czwartkowej uroczystości uczestniczyli goście z Polski, w tym minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, a także stały przedstawiciel RP przy ONZ Witold Sobków. Gospodarzem wydarzenia była konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka.