Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Przez wiele miesięcy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadziły rozmowy dot. sposobu jego zagospodarowania. Jednak nie podjęto na razie decyzji w tej sprawie.

KRRiT rozważa obecnie przeprowadzenie konkursów na cztery dodatkowe programy na tym multipleksie (na trzy programy rezerwacje ma TVP). Ten proces zająłby trzy i pół miesiąca i dzięki temu - zdaniem Rady - w 2012 r. programy w cyfrowej jakości byłyby dostępne dla 95 proc. Polaków.

"To, do czego chcielibyśmy dążyć, to możliwie najszybsze uruchomienie multipleksu pierwszego i pokrycie kraju swoim sygnałem tak, żeby rozpocząć proces cyfryzacji. Bo tak naprawdę on ciągle jest w zarodku. Po drugie, chcielibyśmy dążyć do (...) zagospodarowania pozostałych kanałów w multipleksie pierwszym, poprzez konkurs koncesyjny. Chcemy tam również zaoferować swoje kanały. Wydaje mi się, że obowiązkiem TVP jest nadanie przynajmniej jednego kanału w jakości HD" - powiedział we wtorek Kaźmierski.

Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca 2011 roku obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj.

Wyłączenie telewizji analogowej będzie możliwe dopiero po uruchomieniu pierwszego multipleksu

Trzeci multipleks, na którym znajdą się programy TVP - TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia - ma zostać uruchomiony w środę w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim (zasięgiem zostanie objęte 58 proc. mieszkańców tego obszaru). Będzie on jednak tzw. "multipleksem szczątkowym" - nie będzie mógł objąć swoim zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2. Pełne pokrycie sygnałem tego multipleksu nastąpi nie wcześniej niż dziewięć miesięcy po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej - czyli w kwietniu 2014 roku.

Wyłączenie telewizji analogowej będzie jednak możliwe dopiero po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.