Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował w środę, iż podczas zaplanowanej na 18-19 lipca jego wizyty w Rosji podpisane zostanie m.in. porozumienie o współpracy pomiędzy polską i rosyjską służbami więziennymi.

Resort sprawiedliwości podał, że porozumienie będzie dotyczyło m.in. poprawy funkcjonowania instytucji penitencjarnych, zapewnienia opieki medycznej osobom pozbawionym wolności i doskonalenia opieki psychologicznej nad osobami pozbawionymi wolności.

"W chwili obecnej mamy taką sytuację, że jeżeli obywatel polski trafia do zakładu karnego w Rosji, to oczywiści może złożyć wniosek o odbywanie kary pozbawienia wolności w polskim więzieniu (...). Rosyjskie więzienia są wyjątkowo dolegliwe i inaczej zorganizowane niż polskie zakłady karne, średni okres rozpatrywania takiego wniosku skazanego to dziewięć miesięcy" - mówił minister na konferencji prasowej. Dodał, że w wyniku porozumienia okres ten ulegnie "radykalnemu skróceniu", gdyż Polacy trafiający do zakładów karnych w Rosji będą natychmiast informowani o możliwości odbywania kary w kraju.

Podczas wizyty w Rosji ministrowi będzie towarzyszył szef Służby Więziennej płk Kajetan Dubiel.

Memorandum o współpracy prawnej między resortami sprawiedliwości Polski i Rosji

Ministerstwo już wcześniej podawało, że podczas wizyty min. Kwiatkowski podpisze plan wykonawczy na lata 2010-2012 do memorandum o współpracy prawnej między resortami sprawiedliwości Polski i Rosji. Memorandum zostało podpisane przez Kwiatkowskiego i jego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Konowałowa na początku czerwca w Łodzi.

Plan współpracy, jak informuje ministerstwo, dotyczy m.in. wymiany doświadczeń w zakresie wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i karnych, wspierania współpracy adwokatur i notariatu oraz wzajemnych konsultacji w sprawie reformowania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

"Dla mnie najważniejszą częścią tej wizyty będzie rozpoczęcie oficjalnych negocjacji dwóch umów międzynarodowych" - powiedział Kwiatkowski. Projekty obu umów strona rosyjska otrzymała podczas wizyty Konowałowa w Polsce.

Pierwsza z umów ma na celu uzupełnienie i ułatwienie stosowania europejskich konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych. Dokument ten dotyczy m.in. możliwości powoływania polsko-rosyjskich zespołów śledczych i przesłuchań na odległość. Druga umowa dotyczy decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych i przyczyni się do uproszczenia postępowania sądowego, co jest szczególnie ważne dla polskiego biznesu.

Resort podawał już wcześniej, iż w związku z tym, że od 10 kwietnia trwają osobne, polskie i rosyjskie, niezależne śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, przyszła umowa nie mogłaby być stosowana do tej sprawy, ale może umożliwić współpracę w przyszłości.