Polska i Węgry zdecydowały o realizacji, przy współpracy z organizacjami kościelnymi, wspólnego programu umacniającego lokalne chrześcijańskie wspólnoty na Bliskim Wschodzie – powiedział w środę w Brukseli agencji MTI szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Szijjarto zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Węgry poważnie myślą o odbudowie Syrii i o tym, by Europa - jako chrześcijański kontynent - otwarcie broniła wypędzonych ze swoich domów społeczności chrześcijańskich. Mówił o tym w przerwie konferencji darczyńców mającej na celu wsparcie Syrii.

Węgierski minister oznajmił, że na spotkaniu z polską minister odpowiedzialną za humanitarne programy pomocowe Beatą Kempą obie strony potwierdziły, że żadne z dwu państw nie chce przyjmować nielegalnych imigrantów i oba obstają przy stanowisku, że pomoc trzeba zawozić tam, gdzie pojawiają się problemy, a zamiast wspierania nielegalnej imigracji, trzeba przyczyniać się do tego, by ludzie mogli prowadzić godne i bezpieczne życie w swoim własnym domu.

Reklama

Szijjarto dodał, że w zeszłym tygodniu Węgry i Liban podpisały porozumienie, na mocy którego rząd węgierski przeznaczy 460 mln forintów (1,5 mln euro) na odnowienie około 30 libańskich świątyń chrześcijańskich.

Minister ds. pomocy humanitarnej w KPRM Beata Kempa poinformowała tymczasem w środę, że Polska na konferencji w Brukseli dotyczącej sytuacji w Syrii zadeklarowała 48 mln zł pomocy humanitarnej dla obywateli tego kraju. Do tego Polska przeznaczy 12,5 mln euro na pomoc uchodźcom w Turcji.

W środę w Brukseli zakończyła się zorganizowana przez UE i ONZ konferencja wysokiego szczebla "Wspieranie przyszłości Syrii i regionu". Jej celem była mobilizacja pomocy humanitarnej dla mieszkańców regionu. Polskiej delegacji przewodniczyła Beata Kempa.