Jakie rozwiązania przewiduje ustawa o weryfikacji covidowej? Jakie uprawnienia zyskają pracodawcy? Na jakie konsekwencje muszą przygotować się pracownicy?

We wtorek, 11 stycznia 2022, sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. To ustawa, wzbudzająca ogromne zainteresowanie, ale też kontrowersje. Dzieje się tak głównie ze względu na prawo, które będzie pozwalało pracodawcom sprawdzać czy pracownik zaszczepił się przeciw COVID-19 i wyciągać konsekwencje w określonych sytuacjach.

Jakie to sytuacje i z czym muszą liczyć się pracownicy? Co jeszcze przewiduje tzw. ustawa Hoca?

Te kwestie w rozmowie z Erykiem Kazanowskim wyjaśnia Czesław Hoc, poseł PiS, lekarz i wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Czego dotyczy ustawa o weryfikacji covidowej?

Obecnie mamy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach, umożliwiających prowadzenie działalności w czasie epidemii COVID-19. Głównym filarem projektu tej ustawy jest promowanie bezpłatnego testowania w kierunku SARS-CoV-2. Z tego testowania będą zwolnieni pracownicy, którzy są zaszczepieni albo mają status ozdrowieńca.

Projekt tej ustawy jest bardzo wyważony i zakłada, że pracodawca może skorzystać z takiej ewentualności i poprosić pracownika o pokazanie wyniku ważnego, ujemnego testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Może, ale nie musi.

Drugim filarem tego projektu ustawy jest przywilej dla pracodawców, którzy zmobilizują załogę do zaszczepienia się i będą świadczyć usługi dla klientów, którzy są zaszczepieni albo mają status ozdrowieńca albo mają ważny, ujemny test w kierunku SARS-CoV-2 – wyjaśnia Czesław Hoc.

Czy pracownik będzie musiał zapłacić za test na COVID?

Zgodnie z projektem ustawy, pracownik nie będzie ponosił żadnych kosztów wykonania takiego testu, ponieważ będzie on finansowany ze środków publicznych.

Na zabezpieczenie wykonania testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 zabezpieczyliśmy około miliarda złotych – mówi Czesław Hoc.

Jakie konsekwencje grożą pracownikowi, który odmówi wykonania testu?

Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, ani nie będzie posiadał statusu ozdrowieńca i nie będzie chciał wykonać testu w kierunku SARS-CoV-2, wówczas pracodawca może skorzystać z prawa oddelegowania go na inne miejsce pracy.

Podkreślam, że pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika z tego powodu, że ten nie będzie chciał się zaszczepić, nie będzie miał statusu ozdrowieńca, ani nie będzie chciał wykonać testu diagnostycznego – podkreśla Czesław Hoc.

Czesław Hoc – poseł PiS, pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zdrowia. Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej, lekarz medycyny.