Prawie 200 panelistów, 7 bloków tematycznych i blisko 60 paneli – uczestnicy Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki porozmawiają w Zakopanem o tym co aktualne i ważne w dniach 26-28 września.

Kongresowe dyskusje będą dotyczyć zarówno wyzwań na poziomie krajowym, jak i europejskim.

Uczestnicy będą rozmawiać o Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu pod kątem toczącej się wojny na Ukrainie, dyplomacji sportowej czy choćby wciąż palącego problemu dopingu, także w kontekście pytań o systemowe jego wspieranie przez władze Rosji. Podjęty zostanie także temat organizacji wielkich imprez przez państwa łamiące prawa człowieka.

ikona lupy />
Materiały prasowe / Patryk Sikora / +44 7881534588

- Od długiego czasu nie było w Europie otwartej wojny. Środowisko sportowe od lutego 2022 r. w większości przypadków zachowuje się godnie. Cały czas uważamy, że nic się nie zmieni w Ukrainie do czasu igrzysk, wojna najpewniej będzie trwała. To nie daje możliwości złagodzenia sankcji, co jest nie tylko naszym zdaniem, ale także szerokiej koalicji ponad 30 państw – komentuje Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. – Przed nami wiele debat o doświadczeniach ostatnich lat, ale także o metodach działań wyłaniających się z nich na przyszłość – dodaje.

Polska gościła III Igrzyska Europejskie, największą imprezę sportową roku. Kolejny blok będzie poświęcony organizacji takich wydarzeń.

- Impreza została bardzo dobrze oceniona przez działaczy europejskich federacji, a także samych zawodników i ich sztaby – mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. – Spływają do nas pozytywne oceny tego, co działo się w Krakowie i Małopolsce. Musimy jednak dokładnie ocenić każdy aspekt organizacyjny, bo to doświadczenie przyda nam się w organizacji wielkich wydarzeń sportowych w kraju – dodaje.

Kolejne bloki to „Zagrożenia w sporcie”, poświęcony ochronie oraz bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, zapobieganiu i zwalczaniu korupcji, czy „Komercjalizacja sportu – jasne i ciemne strony”. W ramach tego ostatniego zostaną poruszone kwestie inwestycji w sport, skutecznych narzędzi finansowania, szans i zagrożeń finansowego rozwoju e-sportu czy obecności niepełnosprawnych w sporcie zawodowym.

Będzie też mowa o technologiach i innowacjach, również pod kątem zapobiegania i leczenia kontuzji.
Ważnym blokiem będzie „Sport powszechny, społeczna rola aktywności fizycznej”. Szeroka dyskusja dotyczyć będzie wielu aspektów społecznych, od roli programów i inicjatyw rządowych czy samorządowych i ich wpływie na rozwój sportowy młodzieży, przez popularyzację sportu lokalnie, wyłanianie młodych talentów i ich kształtowanie, po aktywizację seniorów czy propagowanie aktywnej turystyki.

ikona lupy />
Materiały prasowe

Turystyce będzie poświęcony osobny blok. Podczas Kongresu, 27 września, obchodzony będzie Światowy Dzień Turystyki. Motywem przewodnim dnia ustanowionego przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych będzie „Turystyka i zielone inwestycje”.

- Podczas Kongresu podyskutujemy w gronie ekspertów o aktualnych tematach dotyczących turystyki zrównoważonej, innowacji czy coraz popularniejszej turystyki kulinarnej, dzięki której można skutecznie promować regiony. Kongres jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie przedstawicieli środowiska turystycznego. 27 września, w tym wyjątkowym dla turystyki dniu, będę miał zaszczyt uhonorować osoby zasłużone dla turystyki, którym zależy na jej rozwoju - opowiada Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki.

Organizatorzy zaplanowali także strefę expo, odbędą się ponadto „Małopolska Gala Sportu” oraz „Gala Ambasadorów Sportu”.

Więcej o wydarzeniu

Program II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki oraz inne informacje można znaleźć na www.kongres-sbn.pl