Dla wielu pracowników rok 2020 jest koszmarnym doświadczeniem, zdominowanym przez pracę z domu i lęk o utratę źródeł dochodu. W jaki sposób w tej nowej rzeczywistości mądrze zarządzać kapitałem ludzkim w firmie? Jak zadbać o kondycję zespołu? Jak będzie wyglądał rynek pracy w erze automatyzacji i nowej rewolucji przemysłowej? – zastanawiali się uczestnicy panelu ekspertów w cyklu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.
Kryzys spowodowany koronawirusem przyniósł nam rewolucję w rozumieniu tego, czym jest praca. Jakie zmiany możemy uznać za najciekawsze, jakie zjawiska najsilniej transformują rynek pracy, jakie rozwiązania pozostaną z nami już na zawsze?
Stanisław Szwed: Obecne zmiany na rynku pracy koncentrują się wokół koronawirusa. Jeszcze na początku roku pracowaliśmy nad nowymi rozwiązaniami w prawie pracy, pandemia to zmieniła. Nie było wiadomo, jak się rozprzestrzeni, powodowała dużo niepewności. Wydawało się, że będzie bardzo trudna sytuacja na rynku pracy, wzrost bezrobocia. Na szczęście czarny scenariusz się nie spełnił. Duże znaczenie miały tu rozwiązania tarczy antykryzysowej. Teraz sytuacja jest dobra, mamy najniższą stopę bezrobocia w Unii. Przygotowywaliśmy się do automatyzacji i robotyzacji wielu dziedzin życia – i ten proces przyspieszył.