Z pewnością wielu polskich kibiców w najbliższym czasie wybierze się na Ukrainę, by obejrzeć swoich ulubieńców w akcji. Podpowiadamy co jeszcze można zobaczyć w miastach, które będą reprezentowały EURO 2012.
.
1
Charków
– to drugie co do wielkości miasto Ukrainy. To także jeden z największych ośrodków kulturalno – naukowych i przemysłowych. Często jest kojarzone z pisarzami science fiction i fantasy, chociażby z Alexandrem Zorichem.
ShutterStock
2
Stadion Metalist
– odbędą się tutaj 3 mecze fazy grupowej: - 9 czerwca: Holandia z Danią, - 13 czerwca: Holandia z Niemcami - 17 czerwca: Holandia z Portugalią
Inne / Aleksandr Osipov, licencja: Creative Commons 2.0
3
Budynek Dierżpromu
– pierwszy sowiecki drapacz chmur. Znajduje się na charkowskim Placu Wolności i był budowany przez trzy lata – od 1925 do 1928r. Wieżowiec ma 13 pięter, co dzisiaj nie jest wyróżniającym wynikiem, ale w latach 20. i 30. kwalifikował Dierżprom jako najwyższy budynek w Europie.
Inne / Mchpro, własność publiczna
4
Plac Wolności
– jest dziewiątym pod względem wielkości placem na świecie. Odbywają się tutaj różnego rodzaju demonstracje, parady i defilady. To tutaj powstanie Strefa Kibica: ma pomieścić 30 tys. miejsc, zaś dla kibiców zostaną ustawione trzy duże ekrany, na których będą mogli śledzić zmagania swoich ulubieńców.
Inne / Shimuliko, własność publiczna
5
Donieck
– to miasto górników, potęga węgla i stali. Na każdym kroku można spotkać ślady górniczej przeszłości: liczne są tutaj pomniki przedstawiające górników, granice miasta wyznaczają zwały żużlu i węgla, zaś tutejszy, najbardziej znany klub piłkarski, Szachtar Donieck nie znaczy nic innego, jak „Górnicy”. Co ciekawe, pomimo górniczej historii, UNESCO uznało Donieck za jedno z najczystszych miast na świecie. Jeśli ktoś nabierze ochoty, by rozprostować nogi, może przespacerować się wzdłuż 10 kilometrowej ulicy głównej – Artemy.
ShutterStock
6
Stadion Donbas Arena
– to jeden z największych i najbardziej nowoczesnych stadionów w Europie i na świecie. Rozegrane zostaną na nim 3 mecze grupowe, ćwierćfinał i półfinał. - 11 czerwca: Francja z Anglią - 15 czerwca: Francja z Ukrainą - 19 czerwca: Anglia z Ukrainą - 23 czerwca: ćwierćfinał - 27 czerwca: półfinał
Inne / V&A Dudush, licencja: Creative Commons 3.0
7
Donbas Arena
– jest najnowocześniejszym obiektem sportowym w Europie Wschodniej i może pomieścić ponad 50 tys. osób. Kibice, którzy nie będą mogli być osobiście na stadionie podczas meczów, mogą obejrzeć swoich ulubieńców w Doniecku, w Parku Szerbakowa. Zlokalizowana tu Strefa Kibica będzie mieścić nawet 30 tys. widzów dla których ustawione zostaną 3 ogromne telebimy.
Inne / Brücke-Osteuropa, własność publiczna
8
Katedra Svyato-Preobrazhenskiy
– jeden z licznych obiektów sakralnych w Doniecku. Katedra została zbudowana w 1997 r. na cześć chrześcijańskiego święta Przemienienia Pańskiego. Warto zajrzeć także do innych tego typu zabytków, m.in.: Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, czy Kościoła pod wezwaniem Aleksandra Newskiego.
ShutterStock
9
Stadion Olimpijski w Kijowie
– powstał w 1923r. i do dnia dzisiejszego był wielokrotnie przebudowywany. Mecze, które będą się tutaj rozgrywały może obejrzeć ponad 70 tys. osób. Kibice zobaczą tu 3 mecze grupowe, ćwierćfinał i finał Mistrzostw. - 11 czerwca: Ukraina ze Szwecją - 15 czerwca: Anglia ze Szwecją - 19 czerwca: Francja ze Szwecją - 24 czerwca: ćwierćfinał - 1 lipca: finał
ShutterStock
10
Sobór Mądrości Bożej
– to tylko jedna z licznych w tym mieście cerkwi. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. W Kijowie możemy obejrzeć wiele znakomicie zachowanych klasztorów i cerkwi i przespacerować się ulicą Chreszczatyk, jedną z najsłynniejszych na świecie.
Inne / Elya, licencja: Creative Commons 3.0
11
Lwów
– mimo, że nie jest w czołówce największych miast na Ukrainie (zajmuje dopiero 7 lokatę), może jednak poszczycić się zaszczytnym mianem miasta, w którym znajdziemy ogromną liczbę zabytków architektonicznych i historycznych. Strefa Kibica zostanie ulokowana na Placu Swobody, obok opery i pomnika Trasa Szewczenki i pomieści 27 tys. osób.
Inne / Lestat, licencja: Creative Commons 3.0
12
Arena Lwów
– jeden z najnowszych sportowych nabytków – jego budowa rozpoczęta została w 2008r. Na tym stadionie zostaną rozegrane 3 mecze grupowe. Sportowe zmagania zza trybun może śledzić prawie 35 tys. kibiców. - 9 czerwca: Niemcy z Portugalią - 13 czerwca: Dania z Portugalią - 17 czerwca: Dania z Niemcami
Inne / Sewich, licencja: Creative Commons 3.0
13
Katedra Łacińska
– warto wiedzieć, że Centrum Lwowa jest wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. W przerwach meczów koniecznie trzeba zobaczyć Rynek, gotycką Katedrę Łacińską czy Cmentarz Orląt Lwowskich. W wolnym czasie można także zajrzeć do Muzeum Starej Broni albo pooglądać stare kamienice, w których na każdym piętrze są tylko 3 okna (od kolejnych trzeba było płacić podatek).
Inne / Stako, licencja: Creative Commons 3.0
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama