statystyki

Wykryty doping boli podwójnie. Złapane gwiazdy tracą medale i sponsorów

autor: Maciej Miłosz16.08.2016, 07:30; Aktualizacja: 16.08.2016, 08:02
Ben Foster jako Lance Armstrong

Ben Foster jako Lance Armstrongźródło: Materiały Prasowe

Gwiazdy złapane na stosowaniu zakazanych substancji oprócz medali tracą sponsorów. Najgłośniejsze przykłady to Maria Szarapowa, Marion Jones czy Lance Armstrong.

Fani sportu żyją skandalem dopingowym wokół polskich sztangistów. Większość uważa, że zachowanie tych zawodników jest karygodne, powinno skutkować dożywotnią dyskwalifikacją i odebraniem medali. W historii polskich ciężarów odebranie medalu olimpijskiego z powodu dyskwalifikacji już się zdarzyło. Zbigniew Kaczmarek zdobył brązowy medal w podnoszeniu na igrzyskach w 1972 r. Cztery lata później w Montrealu sięgnął po złoto, ale trzy miesiące po imprezie MKOl zdyskwalifikował czterech ciężarowców: dwóch Bułgarów, Amerykanina i właśnie Polaka, odbierając mu tytuł.

Ale jeśli w przypadku polskich ciężarowców trudno mówić o poważnych sponsorach – jest to sport niszowy, inaczej wygląda kwestia światowych gwiazd popularnych dyscyplin.

Lista tych najbardziej znanych złapanych na dopingu jest długa. W tych wypadkach poza infamią i odebranymi trofeami do gry wchodzi poważny biznes. Bo współcześnie wielkie turnieje sportowe, takie jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa w piłce nożnej, turnieje tenisowe czy wyścigi Formuły 1, funkcjonowałyby zupełnie inaczej, gdyby nie sponsorzy korporacyjni. To oni w zamian za dotarcie do milionów czy wręcz miliardów widzów płacą gigantyczne pieniądze, dzięki którym można organizować turnieje, a działacze sportowi dostają pensje.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie